Konec selfie z fronty. Moskva vojákům zatrhne exhibici na sociálních sítích

ekb

Fotit se při každodenních činnostech a snímky pak vystavovat na sociálních sítích, je už po celém světě běžné a nevyhýbá se to ani ruské armádě. Touha vojáků ukázat známým, co právě dělají, se však může lehce vymstít, pokud by snímky odhalovaly něco, co mělo nepříteli zůstat skryto. Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo, že nebezpečnému trendu udělá přítrž a vypracovalo zákon, který zveřejňování příspěvků na sociálních sítích a blozích vojákům výslovně zakazuje. Podle agentury TASS by měl vstoupit v platnost už v lednu 2018.

Nový zákon podle BBC říká, že fotografie, videa a další materiály zveřejněné na internetu mohou odhalit detaily, které mohou nepříteli usnadnit boj. Nebezpečí tkví například v automatické geolokaci v mobilním telefonu, díky které může druhá strana zjistit aktuální polohu ruské jednotky.

Boje v Sýrii jsou nejhorší za poslední měsíce. Odnášejí to civilisté, kteří už nemají kam utéct

Moskva však nepřichází s návrhem zákona jen tak pro nic za nic. Příspěvky zveřejněné na sociálních sítích ruských vojáků už totiž v minulosti nadělaly paseku.

Například v červenci 2014 ruský voják Michail Čugunov zveřejnil na Twitteru fotku zachycující kolonu armádních vozidel směřujících na Ukrajinu. V příspěvku se nezapomněl pochlubit, že konvoj právě veze rakety Grad proruským rebelům operujícím na východě Ukrajiny. Tehdy přitom Moskva popírala, že by zde ruští vojáci operovali.

Podobných případů však bylo zaznamenáno mnohem víc. Příspěvky ruských vojáků například pomohly při práci skupině nezávislých žurnalistů známé jako Bellingcat, která pátrala po vinících sestřelení malajského letounu MH17 nad Ukrajinou. Zdrojem jí přitom byly právě příspěvky na ruské síti VKontakte, na Twitteru nebo YouTube.  

3359791:article:true:true:true

„Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci,“ podivoval se před nedávnem sám zakladatel skupiny Bellingcat Elliot Higgins.

Nejsme napojení na Rusko, spojování strany s proruskými akcemi mi vadí, říká Pirát Michálek

Rusko může uklidnit fakt, že není jediné, které má se zveřejňováním citlivých informací na sociálních sítích vlastními vojáky problém. Nebezpečný trend totiž znepokojuje i ukrajinskou armádu. „Byly zaznamenány případy, kdy byly odhaleny pozice, což pak vedlo k aktivnímu ostřelování,“ postěžoval si v roce 2015 pro Kyiv Post Dmytro Podvorčanský z ukrajinského pluku Dnipro-1.

SDÍLET
sinfin.digital