Konec shutdownu: Demokraté ustupují, americká vláda znovu získá peníze na své fungování

ČTK, raz

22. 01. 2018 • 01:16

Po třech dnech vyjednávání se v Americe zřejmě blýská na lepší časy. Demokraté podpořili návrh na další financování vlády. Vláda by tak znovu měla získat peníze na své fungování, tentokrát do 8. února. V Kongresu to oznámil šéf demokratických senátorů Charles Schumer. Vládní úřady byly bez peněz od půlnoci z pátku na sobotu, demokraté svůj souhlas podmiňovali ochranou přistěhovalců.

„Za několik hodin bude mít vláda peníze," řekl Schumer z tribuny Senátu. Podle televize CNN zakrátko návrh na ukončení rozpočtového provizoria rychle získal dostatečný počet hlasů. Při hlasování ho podpořilo 81 ze stovky senátorů.

Finanční toky budou podle senátního návrhu otevřeny do 8. února. Demokraté očekávají, že do té doby se podaří dojednat s republikány dohodu chránící před deportací přistěhovalce bez práva trvalého pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Vzhledem k tomu, že Sněmovna reprezentantů minulý týden schválila návrh na další financování vlády do 16. února, bude muset o senátním návrhu znovu hlasovat, neboť je v něm uvedeno jiné datum. Konečné slovo pak bude mít prezident.

Podle amerických médií byli republikánští vyjednávači v kontaktu s demokraty celý víkend až do dnešního dne. Vůdce republikánských senátorů Mitch McConnell dnes vyjádřil naději, že se podaří dojednat dohodu nejen o programu DACA, který mladé přistěhovalce chrání, ale také o hraniční zdi, vojenském rozpočtu, výdajích na likvidaci živelních pohrom a dalších rozpočtových otázkách.

Bílý dům dal najevo, že o programu DACA hodlá diskutovat až v okamžiku, kdy bude financování vlády obnoveno. Prezident Donald Trump se podle amerických novinářů od pátku na veřejnosti neobjevil, demokratické senátory údajně ani nekontaktoval. Neodcestoval na obvyklý víkendový pobyt na Floridu a objevily se zprávy, že bude muset kvůli problémům s rozpočtovým provizoriem odložit cestu do švýcarského horského letoviska Davos, kde se má od středy účastnit Světového ekonomického fóra.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1