Konec útěků. Němci zadrželi katalánského expremiéra Puigdemonta

ČTK, raz

25. 03. 2018 • 14:56

Německá policie zadržela katalánského expremiéra Carla Puigdemonta, informovala o tom agentura Reuters. Ten se v posledních dnech pohyboval ve Finsku, kde se sešel se zákonodárci a zúčastnil se konference. Finové od Španělů obdrželi na Puigdemonta zatykač kvůli obžalobě ze vzpoury. Nakonec na něj ale nereagovali.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Poslanec Mikko Karna, který organizoval jeho návštěvu, dnes na twitteru uvedl, že Puigdemont opustil Finsko již v pátek večer a zamířil do Belgie.

Puigdemontův právník Jaume Alonso-Cuevillas v rozhovoru se španělskou rozhlasovou stanicí Catalunya Radio již dříve řekl, že jeho klient se sám dostaví na policii. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení.

Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska. Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni.

SDÍLET

Billboard-bottom-1