Kontroverzní plán. Jak chce Trumpův poradce zatočit s teroristy

Donald Trump ve své kampani opakovaně sliboval, že ukončí válku teroru, kterou podle něj představuje Islámský stát. Konkrétní kroky ale novinářům nikdy neprozradil, nechtěl je prý odhalit radikálům, které plánuje překvapit. Sdílnější byl ale Trumpův poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn.

Flynn patřil k těm, kteří na straně Donalda Trumpa stáli v době, kdy jeho preference byly téměř nulové. Vystupoval na jeho obranu v médiích, projížděl s ním Ameriku a psal knihu o boji s radikálním islámem, která se s politikou Trumpa v mnohém shoduje. Dá se proto očekávat, že budoucí plány Trumpovy administrativy by z ní mohly vycházet.

Boj s terorismem Flynn definuje jako „světovou válku“, se kterou musí Američané začít na vlastní půdě.

Tweet Michaela Flynna

„Pokud nemůžeme kritizovat radikální muslimy ve vlastní zemi, nemůžeme proti nim bojovat v Americe ani v zahraničí,“ píše Flynn v závěru své knihy.

„Tohle je chvíle, kdy muslimští lídři muslimského světa musí povstat a musí je být slyšet,“ řekl Flynn v nedávném rozhovoru pro Business Insider. „V tuto chvíli to nedělají. Myslím, že musíme použít tvrdou diplomacii – tvrdou ruku, aby nám dali jasně najevo, na které straně v tomto politickém systému stojí.“

Michael Flynn

Generál Michael Flynn dříve působil v čele Národní obranné rozvědky (DIA), v roce 2014 ale o funkci přišel. On sám tvrdí, že to bylo kvůli jeho názorům na radikální islám, zdroje Washington Post ale řekly, že šlo o způsob jeho vedení. Americká média o něm často mluví jako o muži, který má velmi silné vazby na Rusko.

Boj proti terorismu Flynn nepovažuje za boj se skupinou radikálů v Iráku a Sýrii, ale jako boj s ideologií, kterou v tuto chvíli Západ prohrává. Do Sýrie a Iráku proto navrhuje vyslat pozemní síly. Právě jejich nepřítomnost podle Flynna růst Islámského státu způsobila.

„V roce 2011 jsme porazili al-Káidu. Dokázali jsme, že jejich verze Alláha jim na bojišti nepomůže. Prezident Obama se pak rozhodl odtud všechny stáhnout. Když ve válce zvítězíte, tak musíte toto vítězství udržet. A to se nám nepodařilo.“

SDÍLET
sinfin.digital