Koronavirus radikalizuje společnost. Policie za hranicemi se bojí nepokojů

07. 01. 2021 • 18:00
Policie v Německu a Rakousku vyjadřuje obavy z radikalizace části společnosti v důsledku pandemii koronaviru. Ta totiž „vynesla na výsluní“ celou řadu radikálů, kteří dosud zůstávali skryti nebo si nezískali velkou popularitu. Covid-19 jim ale poskytl velkou příležitost ke zviditelnění.

Hned na začátku je potřeba důrazně říct, že zdaleka ne každý, kdo protestuje kvůli protiepidemickým opatřením nebo krokům vlády, je radikál nebo dezinformátor. Rakouští, němečtí a zjevně i čeští policisté ale registrují jiný fenomén. Covid se stává prostředkem k radikalizaci mnoha jednotlivců i skupin, protestujících proti homosexuálům, uprchlíkům, spiknutí bank, prostě proti mnoha věcem, které s pandemií na první pohled nemají mnoho společného. Přesto ale mohou podobné aktivity vzhledem k současné nervozitě společnosti přerůst podle policie v násilnosti a nepokoje.

Klasickým příkladem „věčně protestujícího radikála“, kterému covid poskytl velkou příležitost ke zviditelnění, je osmatřicetiletý Rakušan Martin Rutter. Tento bývalý regionální politik v Korutanech a jedna z hlavních tváří dnešního boje proti „koronavirové diktatuře“ v Rakousku už v minulosti organizoval protesty proti budování 5G sítí, povinnému očkování, „imperialistické politice“ i takzvanému multikulturalismu. Nikdy se mu ale nepodařilo získat výraznou celostátní pozornost. Tu mu dopřál až covid.

Rutter je dnes nejen úspěšným organizátorem demonstrací ve Vídni a dalších rakouských městech, ale také zakladatelem hojně navštěvovaného internetového portálu coronawiderstand.org (koronavirový odpor). Jeho skupina na Telegramu má 5000 členů, facebookový profil přes 21 tisíc sledujících. Především ale Rutterovo jméno zná najednou celé Rakousko.

Přitom otázka, zda mu jde skutečně v první řadě o kritiku covidových opatření, nemá jasnou odpověď. Důkazem může být zářijová demonstrace proti „koronavirové diktatuře“ v metropoli, na níž Rutter společně s další podobně zaměřenou aktivistkou Jennifer Klauningerovou demonstrativně roztrhli takzvanou duhovou vlajku, symbol LGBT komunity. A Klauningerová při tom křičela směrem k homosexuálům a lesbám: „Nejste součástí naší společnosti!“ a následně spojila homosexualitu s pedofilií. Demonstrace, jejíž účastníci provolávali homofobní hesla, ovšem nebyla svolána za tímto cílem. Jednalo se o akci proti covidovým opatřením.

Podobných protestů, kde se pod záminkou boje proti „covidové dikatuře“ protestuje proti mnoha jiným, zdánlivě nesourodým věcem, se vyrojila celá řada. A vzhledem k tomu, že některé projevy na těchto demonstracích začínají být velmi radikální, police se obává, aby nepřerostly v násilí. 

O tom, že tyto obavy nemusí být vůbec liché, svědčí třeba nedávné vniknutí části rozzuřených aktivistů do budovy německého parlamentu, kam se dostali jako oficiální doprovod vybraných poslanců německé Alternativy pro Německo (AfD). Uvnitř pak slovně napadali jiné poslance a ministry a nahrávali si je na mobil. Je to ještě běžná demokratická diskuze?

Některá média si začínají všímat, že podobné protesty přestávají mít nějakou jednotící linii, jsou pod záminkou „covidu“ jen jakousi chaotickou změtí kritiky fungování dnešní společnosti v mnoha, často navzájem si odporujících aspektech. Tuto chaotičnost podtrhuje zejména v Rakousku fakt, že i když se velká část protestujících rekrutuje z krajně pravicové scény, stylizuje zároveň sebe sama do role obětí, srovnávaných s obětmi nacismu a holocaustu. Lidé, kteří tuto zločinnou historickou kapitolu ještě nedávno zlehčovali, dnes chodí na „proticovidové“ demonstrace s židovskou hvězdou na prsou.

Rakouská policie otevřeně přiznává, že se bojí eskalace násilí, které sice už na demonstracích zaznamenala, ovšem zatím jen ve velmi omezené míře. Naprostá většina protestujících demonstruje pokojně a nedá se vyprovokovat. To se ale může změnit.

Vídeňská policie v této souvislosti nedávno přiznala, že se na radikalizaci připravuje a chystá při sledování „covidových“ demonstrací „novou taktiku“. Další velká demonstrace by se měla konat ve Vídni 16. ledna. A opět se očekává, že se na ní sejdou nejen odpůrci protiepidemických opatření, ale i mnoho lidí s radikálně vyhraněnými názory na celou řadu dalších aspektů dnešní společnosti. „Koronaviroví rebelové: nejednotní, ale nebezpeční,“ napsal v komentáři například rakouský deník Kurier. Některá další média v Rakousku vidí hlavní nebezpečí v tom, že se celá řada účastníků dnešních „covidových“ demonstrací stylizuje do role obětí, tedy těch, kteří „mají pravdu“, ale společnost jim odmítá naslouchat a přizpůsobit se jejich požadavkům.

„Pokud vystupujete jako absolutní oběť, kupujete si vlastně právo důsledně používat násilí,“ napsal další rakouský deník Der Standard. Podle něj mnoho „covidových“ demonstrací dnes probíhá tak, že na nich řeční pravicoví i levicoví extremisté, vyznavači různých obskurních myšlenkových i náboženských proudů, lidé někdy zcela odlišných názorů i vyznání. „Tyto skupiny si vyměňují myšlenky, diskutují na sítích a na konci dne společně pochodují proti domnělé ‚koronavirové diktatuře‘ – chránění systémem, se kterým chtějí skutečně bojovat,“ píše se v komentáři, který vyšel v deníku Der Standard.