„Kritiku odmítáme, s Asadem se už baví každý.“ INFO.CZ mluvilo s poslanci na kontroverzní návštěvě Sýrie

Lucie Bednárová

V Sýrii se ve dnech, kdy roky trvající válka prochází zlomovým momentem, pohybují čtyři čeští poslanci. Navzdory všem kontroverzím se neobávají, že se stanou součástí propagandy Bašára Asada. „Je to legitimní vláda a dnes už všichni přiznávají, že řešení syrské krize bez Asada neexistuje,“ vzkazují z oficiální návštěvy Damašku. Pronásleduje je ale kritika z Česka.

„Legitimitu prezidentovi Bašáru Asadovi poskytly volby s vysokou účastí a skoro v celé zemi. Řešení syrské krize bez Bašára Asada neexistuje, to už dnes přiznávají všichni,“ napsal INFO.CZ z Damašku český komunistický poslanec Leo Luzar. Spolu se stranickou kolegyní Zuzkou Bebarovou Rujbrovou, Ivanou Dobešovou z hnutí ANO a Radimem Holečkem z ODS, odletěl do Sýrie na začátku týdne a zůstane tu až do pátku. Do země poslanci přivezli humanitární pomoc v hodnotě přibližně 1,5 milionu korun, kterou poskytlo Česko.

Cesty poslanců do zahraničí

Delegace sněmovních výborů cestují do zahraničí pravidelně, obvykle dvakrát do roka. Plán cest, jak si je výbory odsouhlasí, schvaluje vždy před koncem roku organizační výbor. Destinace se ale později můžou měnit. Organizační výbor pak schvaluje konkrétní cesty ještě jednou před jejich uskutečněním. Členové petičního výboru, který má na starosti i lidská práva, měli původně jet na Kubu. Letos v listopadu změnili destinaci na Sýrii se zdůvodněním, že kubánská strana nemůže cestu připravit ještě letos. Hlasovali pro to všichni přítomní. Do Sýrie poslanci odjeli s cílem zabývat se vnitřní migrací a rozdělováním humanitární pomoci. (Zdroj: ČTK)

Ještě před tím, než jejich letoun opustil Českou republiku, si skupina vyslechla kritiku od některých poslanců pravicové opozice a také koaliční KDU-ČSL. Těm vadilo, že se jejich kolegové setkají se zástupci režimu, který zabíjí vlastní lidi, a navíc svou cestou riskují, že ji Asadův režim zneužije ve svůj prospěch.

„Posíláme tam humanitární pomoc, která je určena civilistům bez ohledu na to, jestli se jedná o muslima, křesťana nebo žida. Pokud se ale delegace poslanců, která jede jako její doprovod, sejde pouze s jednou z mnoha stran konfliktu, tak je to problém a ta strana to může zneužít,“ řekl redakci INFO.CZ lidovec a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík. Podle programu, s nímž poslanci do Sýrie odlétali a který má redakce k dispozici, se potkali se členy syrského parlamentu, několika ministry a zástupci humanitárních organizací. Včera navštívili centrum pro lidi, které válka vyhnala z domovů, a čeká je schůzka s delegací řeckokatolického patriarchátu v Damašku.

Glosa Lenky Klicperové: Zprávy z Aleppa je třeba brát s rezervou. Válku je nutné vidět v souvislostech

Cesta poslanecké delegace je podle mnohých značně kontroverzní zejména kvůli svému načasování. Asad s podporou Ruska a Íránu právě slaví dobytí povstaleckého východního Aleppa a přemýšlí, jak ho navenek prezentovat jako vítězství nad „teroristy“ – jak Damašek opoziční bojovníky nazývá – a jak se dostat z mezinárodní izolace. Boje ale pokračovaly i po oznámení příměří a z některých čtvrtí přicházely podle OSN zprávy o masakrech, jakkoli jsou neověřitelné.

Válka palcových titulků. Jak o pádu Aleppa píše tisk loajální vůči Asadovi?

„Humanitární rozměr návštěvy českých poslanců je minimální, což je problematické zejména v momentě, kdy v Aleppu pravděpodobně probíhají rozsáhlé masakry na civilním obyvatelstvu. Celou delegaci vnímám tak, že parlamentáři mířili do Sýrie se snahou získat politické body před domácím publikem,“ řekl INFO.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Vít Borčany.

Poslanec Leo Luzar s kritikou nesouhlasí. „Jaký je rozdíl mezi obyvateli Aleppa a (iráckého) Mosulu?,“ ptá se. „Myslíte, že těmto lidem záleží na tom, zda na ně padají bomby vyrobené v USA, nebo Rusku?“ napsal v esemesce.

„Zvěrstva se dějí v obou městech. Zlo je zlo, ať je pácháno kýmkoliv. Jedno zlo by ale nemělo být omlouváno druhým,“ oponoval v rozhovoru pro INFO.CZ z Česka lidovec Ondřej Benešík.

Válka v Sýrii

Vleklá občanská válka v Sýrii vyvolala pnutí na mezinárodní politické scéně. Velmoci nejsou jednotné v tom, kterou z bojujících stran podporují. Zatímco Rusko stojí na straně Asada, Spojené státy podporují umírněnou opozici. Nepřehledné boje mezi syrskou armádou, takzvaným Islámským státem a protirežimními povstalci si už vyžádaly tisíce civilních obětí. Podle zpráv OSN Asadova armáda i islamisté používali také chemické zbraně. Česká republika je jedinou zemí EU, která má na území Sýrie své velvyslanectví, český úřad na místě zastupuje i americkou diplomacii. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v polovině listopadu uvedl, že Česko chce ambasádu zachovat, protože odvádí dobrou práci. Zaorálek také odmítl, že by existence velvyslanectví zvyšovala legitimitu Asadova režimu. Zdroj: ČTK
SDÍLET
sinfin.digital