Krizový bod palestinského usmiřování. Hamás opět odmítl rozpustit své ozbrojené křídlo

Palestinská radikální organizace Hamás nerozpustí své ozbrojené křídlo, ale souhlasí s tím, aby zbraně této skupiny měla pod kontrolou Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Řekl to v úterý vůdce Hamásu Jahjá Sinvár. Hamás nedávno uzavřel dohodu s konkurenčním Fatahem, což má umožnit sjednocení vedení nad oběma palestinskými územími - Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy.

Hamás ovládal Pásmo Gazy od ozbrojeného střetu s Fatahem od roku 2007; západnímu břehu vládla palestinská samospráva, v níž je zastoupen hlavně Fatah. Izrael nehodlá nové sjednocené vládě důvěřovat, pokud si Hamás ponechá svou ozbrojenou složku a nevzdá se boje proti židovskému státu.

Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Sinvár nyní tvrdí, že ozbrojené křídlo - Kásam - zrušeno nebude, ale jeho zbraně by měla kontrolovat OOP, což je organizace sdružující hlavní palestinské strany vyjma Hamásu. Podle Sinvára by tyto zbraně měly být použity proti Izraeli.

"Jako národ jsme stále uprostřed osvobozeneckého úsilí a svých zbraní se vzdát nemůžeme. Zbraně brigád Kásam patří palestinskému národu a jsou určeny k osvobozeneckému boji, ne k vnitřním rozbrojům," sdělil Sinvár.

Řekl také, že palestinská samospráva začne 31. října kontrolovat všechny hraniční přechody v Pásmu Gazy.

Ze stadionu v centru Rakky Islámský stát udělal továrnu na smrt. Ze svědectví přeživších mrazí

Smírčí rozhovory mezi Fatahem a Hamásem začaly v září a Hamás v nich čelil tlaku na to, aby odzbrojil. Ještě minulý čtvrtek Sinvár vyloučil, aby se jeho hnutí vzdalo kontroly nad ozbrojeným křídlem o síle 25.000 mužů a nad jeho zbraněmi.

Izraelské sdělovací prostředky jeho úterní prohlášení interpretují jako zmírnění této původní pozice. Sinvár v úterý také prohlásil, že Hamás za sebou spálí všechny mosty, jež vedly k dohodě s Fatahem, aby "z ní nemohl odstoupit". "Národní smíření se musí završit," řekl.

Fatah a Hamás se pokoušely smířit v minulých letech několikrát, ale vždy bez úspěchu. Nejednotnost palestinského vedení komplikuje jednání s Izraelem a dalšími zeměmi.

Okamurovy čachry s miliony: Za 10 000 000 korun prodal byt Vesecké, ale zamlčel to stejně jako úvěr

Šéf palestinské samosprávy na Západním břeh Jordánu Mahmúd Abbás nedávno podle izraelského rozhlasu na uzavřeném jednání řekl, že samospráva chce Hamás odzbrojit a sjednotit palestinské ozbrojené složky pod svým velením. Hamás tomu nakloněn není.

SDÍLET
sinfin.digital