Krušný víkend na Mt. Everestu. O život přišel Slovák a další dva horolezci, zrádná skála pod vrcholem už neexistuje

MIA

Naše newslettery rozesíláme každý týden

22. 05. 2017 • 11:18

Uplynulý víkend byl na nejvyšší hoře světa jedním z nejtragičtějších za dlouho dobu. Zemřel slovenský horolezec Vladimír Štrba a další dva lezci, třetí se stále pohřešuje. Jiná výprava pak potvrdila, že Mount Everest změnil svou tvář, nejspíš následkem zemětřesení – zřítil se takzvaný Hillaryho schod, překážka, která znamenala velkou výzvu těsně před vrcholem.

Skála zvaná Hillaryho schod, zmizela v nenávratnu. Dvanáctimetrový výběžek, který se nacházel na jihovýchodním hřebenu hory, se nejspíš zřítil v důsledku zemětřesení. Změnu ve vrcholové části nejvyšší hory světa potvrdil britský horolezec Tim Mosedale a vše nafotil a zdokumentoval.

O tom, že Hillaryho schod už možná neexistuje, se hojně diskutovalo v uplynulém roce. Vysoká sněhová pokrývka ale znemožňovala s určitostí říci, jak na tom skalní útvar je. „Letos mohu potvrdit, že kus skály, nazvaný Hillaryho schod, tam už s určitostí není,“ cituje britského horolezce deník The Guardian. Ten současně varuje, že by nyní mohlo být zdolání krále osmitisícovek zas o něco nebezpečnější.

Na rizika zdolávání himalájských vrcholků doplatil o víkendu známý slovenský horolezec Vladimír Štrba. Ten vystoupal až do výšky 8 749 metrů nad mořem na jižní předvrchol Mount Everestu, pak se ale vzhledem k pokročilé denní době otočil a začal sestupovat.

Kolegové z expedice Everest Hardway 2017 se s ním podle informací slovenského deníku HN Online spojili pomocí satelitního telefonu a nabádali jej k co nejrychlejšímu sestupu, v průběhu noci s ním ale ztratili kontakt.

Skupina šerpů, která mu vyrazila na pomoc s kyslíkovou lahví, jej lokalizovala nad kótou 8 400 metrů nad mořem. Následná evakuace ale pro svou obtížnost trvala dlouho a do tábora v Jižním sedle jej donesli v kritickém stavu s četnými omrzlinami. Tam Slovák svým zraněním podlehl.

Tragický víkend na Everestu

Na Mount Everestu zemřeli kromě Slováka o víkendu i další dva horolezci a třetí se pohřešuje. Američan Roland Yearwood zahynul ve stejné nebezpečné oblasti, takzvané zóně smrti, jako Štrba. Podle agentury Reuters přišel o život také v neděli.

Čtyřiapadesátiletý Australan Francesco Enrico Marchetti zřejmě překonal výšku 7 500 metrů, ale zemřel na tibetské straně 8 848 metrů vysoké hory při pokusu o sestup. Smrt jej zastihla rovněž v neděli.

Hledaný Ind, jehož jméno média neuvádějí, se pohřešuje od soboty. Kontakt s ním byl přerušen krátce poté, co dosáhl vrcholu Mount Everestu. Jeho nepálský průvodce byl nalezen v bezvědomí a s těžkými omrzlinami v táboře ve výšce těsně pod 8 000 metry.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace české CNN, stanice CNN  po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.