Kult prezidenta Kazachstánu Nazarbajeva. Bude na bankovkách i v názvu hlavního města

Nová bankovka s vyobrazením hlavy státu a návrh na přejmenování kazašského hlavního města po prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi daly prostor nejrůznějším teoriím. Posiluje šestasedmdesátiletý politik cíleně kult osobnosti, protože se chystá skončit?

Dost možná se v Kazachstánu blíží konec jedné éry. V čele země stojí od jejího osamostatnění se v roce 1991 stále stejný muž – prezident Nursultan Nazarbajev. Některé kroky z poslední doby ale naznačují, že se hlava státu možná chystá předat žezlo svému nástupci.

Prezident se u moci drží už pětadvacet let. V zemi sice existují svobodné volby, mezinárodní dohlížitelé ale často upozorňovali na jejich neregulérnost. Vůdce státu v nich nikdy nezískal méně než 90 % hlasů, v těch posledních dominoval ziskem téměř 98 %. Mnozí poukazují na to, že se Nazarbajev u moci drží díky potírání politické opozice.

Kritizovaná bývá také jeho snaha vytvořit kolem sebe kult osobnosti. Právě tyto tendence v současnosti oproti minulým letům ještě posílily. K výročí čtvrt století osamostatnění se Kazachstánu vydá země 1. prosince bankovku s podobiznou svého prezidenta v hodnotě deseti tisíc kazašských tengů, což odpovídá částce 750 korun.

Tenge

Nyní parlament schválil návrh na přejmenování kazašského hlavního města Astany. To by se nově mělo jmenovat buď Nursultan, nebo Nazarbajev. Byl by to už několikátý název v posledních třiceti letech.

Za Sovětského svazu se město přejmenovávalo poprvé – z Akmoly se stal Celinograd. Poté, co se země osamostatnila, se město nakrátko vrátilo ke svému původnímu názvu, pak ale zasáhl Nazarbajev, který z něj v roce 1997 učinil metropoli Kazachstánu. Akmola totiž znamená „Bílá mohyla“, což přišlo prezidentovi pro daný účel nevhodné. Určil tedy nové jméno Astana, které platí až dodnes a znamená jednoduše „Hlavní město“.

Nové přejmenování by podpořilo kult osobnosti prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který je v zemi značný. Vůdce se nedávno dočkal mimo jiné také čestného titulu Otec národa. To vše podle expertů ukazuje na to, že si Nazarbajev buduje odkaz a chystá se stáhnout do ústraní.

„Začíná to přecházet v přehnaný kult osobnosti, podobně, jako tomu je třeba v Turkmenistánu. Rozhodnutí, jako jsou tato, pomalu snižují schod, na kterém Kazachstán vyčnívá nad okolními státy. Mohlo by to být známkou počínající změny rozložení politických sil v zemi,“ potvrdil listu The Diplomat Luca Anceschi, který přednáší na univerzitě v Glasgow.

SDÍLET
sinfin.digital