Kurdové zařadili zpátečku. Vládě v Bagdádu nabídli zmrazení výsledků referenda o nezávislosti

Vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat o zmírnění krize s ústřední vládou v Bagdádu na základě ústavy. V dnešním prohlášení nabídla zmrazení výsledků zářijového referenda o nezávislosti, vyzvala k okamžitému příměří a k zastavení všech vojenských operací v severním regionu, informovala agentura Reuters. Jak na návrh zareaguje Bagdád, zatím není jasné. Mluvčí irácké armády řekl, že boje budou pokračovat, a zástupce spojeneckých šíitských milicí prohlásil, že pro šíity není návrh přijatelný.

Kurdská vláda oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům.

Kurdistán 25. září uspořádal referendum o nezávislosti. Vznik samostatného státu podpořilo 90 procent hlasujících. S tímto hlasováním ostře nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a řada sousedních států, které mají kurdské menšiny a obávají se, že Kurdové teď budou usilovat o nezávislost i na jejich území.

Centrální vláda v Bagdádu minulý týden vyslala do sporných oblastí na severu armádu, jež převzala území, které měli předtím pod kontrolou Kurdové a které leží mimo kurdské autonomní provincie. V rukou Bagdádu je tak nyní Kirkúk a velká ropná pole v jeho blízkosti. Premiér Hajdar Abádí, který dnes jedná v Turecku, nařídil armádě obsadit všechna sporná území a převzít kontrolu nad hraničními přechody do Turecka, které leží v kurdské autonomii.

„Nikdo nedokáže pochopit, co se stalo.“ Kurdové jsou ze snadného obsazení Kirkúku zmatení

„Boje nepřinesou vítězství nikomu a zemi úplně zničí. Vládě a mezinárodnímu společenství navrhujeme okamžité příměří, zmrazení výsledků referenda, zahájení rozhovorů s federální vládou na základě ústavy,“ stojí v prohlášení vlády iráckého Kurdistánu. Text žádá okamžité ukončení bojů - při přebírání Kirkúku přišlo o život 30 lidí, mezi nimiž byli jak kurdští milicionáři, tak iráčtí vojáci a jejich spojenci.

Agentura AFP upozornila, že Kurdové operacemi armády přišli o všechna významná ropná pole, což znamená, že v případě vyhlášení nezávislosti nemají prostředky, aby udrželi hospodářství Kurdistánu na potřebné úrovni.

Piráti se rozštěpí a polovina skončí jinde. Jde o to, kdo je podchytí, říká komentátor Pečinka

Na kurdský návrh již reagovala irácká armáda a její spojenci ze šíitských milicí Hašd Šaabí. Armádní mluvčí nepřijal nabídku příměří a řekl, že boje nesouvisejí s politikou a budou pokračovat. Ahmad Asadí z milic Hašd Šaabí návrh také odmítl.

„Nemá žádnou cenu, protože zmrazit referendum by znamenalo uznat ho. Irácká vláda jasně požádala o zrušení referenda,“ řekl. Prohlásil také, že současné nasazení iráckých sil na severu nemá s referendem nic společného. „Jde o uplatnění zákona schváleného parlamentem a tento zákon předpokládá, že na sporných územích bude irácká armáda,“ prohlásil Asadí.

Když půjde ODS s Babišem, bude to její konec. Komentář J. X. Doležala

OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že přes nynější napětí věří, že Irák krizi překoná. Pokud o to obě strany požádají, nabízí zprostředkování dialogu.

Íránská agentura IRIB uvedla, že Írán znovu otevřel hraniční přechod do iráckého Kurdistánu. Uzavřen byl po vyhlášení výsledků referenda.

SDÍLET
sinfin.digital