Kvůli daňové reformě by se mohly stěhovat miliony Američanů. Čeká demokratické státy exodus?

Arzen Lazarevič

Arsen Lazarevič

Vysoce flexibilní pracovní síla, která cestuje za pracovními příležitostmi z jednoho kraje země na druhý – zatímco v Evropské unii se jedná o nenaplněný sen tvůrců jednotné Evropy, v USA je situace jiná. Mnohým Američanům nečiní problém opouštět domovy kvůli vidině lepšího života. Podle známého konzervativního ekonoma Arthura Laffera zažijí tradičně demokratické státy v příštích letech úprk obyvatelstva směrem do republikánských států. Socialističtějším oblastem může tenhle vývoj v příštích letech přinést značné problémy.

Ještě v roce 1950 měl Detroit 1,8 milionu obyvatel, nyní jich je o více než milion méně. Někdejší perla průmyslového úspěchu Spojených států se sociálně, hospodářsky i fyzicky postupně rozpadla. Důvodem byl nejen skomírající automobilový průmysl, který nedokázal konkurovat japonské a posléze evropské produkci, ale také neúspěšné sociálně-inženýrské projekty jednotlivých starostů města, které v důsledku vytvořily ghetta, vyhnaly bohatší obyvatelstvo a jeden po druhém dokonaly dílo zkázy.

Další podobně velká města jako Detroit nejspíš v USA jen tak nezkrachují, ale stěhování Američanů z některých vybraných míst může zcela jistě místním starostům nahánět hrůzu. Charakteristické pro tyto oblasti přitom bývá vyšší zdanění a vláda demokratů. Odcházejí tak lidé v produktivním věku, pro které daná města přestávají být atraktivní kvůli neuspokojivým životním vyhlídkám – vysokým cenám nemovitostí a nájmů, nedostatečným pracovním příležitostem a také již zmíněným vyšším daním.

Progresivistka pro všechny. Harrisová chce bojovat s Trumpem, naráží ale i u „svých“

sinfin.digital