Legenda CNN Jim Clancy: Z televizní žurnalistiky jsem zklamaný, kvůli obsesi Trumpem zaniká to důležité

Veronika Bednářová

Viděl pád berlínské zdi i genocidu ve Rwandě, zažil války v Bosně, Iráku i Afghánistánu. Podrobně pokrýval pád komunismu ve všech zemích východní Evropy včetně Československa, zná se dobře s Michailem Gorbačovem. Byl u svržení Saddáma Husajna i rezignace egyptského prezidenta Husního Mubáraka, setkal se s vůdci Tálibánu, mluvil s Havlem i Mandelou. Získal mnoho novinářských cen. Vyprávění s ním by vydalo na knihu, kterou zatím odmítá napsat. Jim Clancy (70), legenda CNN. Čtěte část rozhovoru z aktuálního čísla časopisu Reflex.

Sledujete pořád CNN?

Ne, už jsem v důchodu. Ale přál bych si obecně, aby se CNN věnovala víc skutečnému zpravodajství z ohrožených míst, většímu tematickému rozptylu. I když koncept „světové televize“ se mi líbí pořád.

A co čtete a sledujete, abyste věděl, co se děje ve světě?

Mám rád deník v angličtině vydávaný v Hongkongu, South China Morning Post. Hodně se z něj dozvíte o Číně. Je důležité sledovat i lokální periodika: když se něco stane mezi Pákistánem a Indií, tak si o tom přečtete v indických novinách, ale je nutné zabrousit i na pákistánské zpravodajství – kombinací těchto dvou zdrojů získáte větší nadhled, jinou perspektivu. Jak události chápou lokální média, je dost zásadní. Analýzy, které vznikají tisíce kilometrů daleko od místa, kde se něco děje, nestačí.

Johnsona čeká střet s realitou a zmírní tón. Část slibů je příliš i na jeho stranu, říká Kruliš

sinfin.digital