O nejmocnější armádě světa může spolurozhodovat čtyřhvězdičkový generál, jehož ukázkovou kariéru ukončil zpackaný románek s novinářkou. Donald Trump uvažuje podle listu Wall Street Journal o Davidu Petraeusovi jako o ministrovi obrany. Otázka ale stojí: bude mu budoucí prezident tolerovat to, co Clintonové vytýkal?
Lehkomyslné nakládání s citlivými informace. Při zpětném pohledu na předvolební kampaň v USA zjevně jedno z největších témat. Aféra s využíváním soukromého e-mailového serveru pro mnohdy tajnou pracovní korespondenci se na Hillary Clintonou lepila měsíce a Donald Trump nevynechal příležitost, aby jí to připomněl.
Posuňme se do současnosti: Donald Trump odpočítává dny, kdy v Bílém domě nahradí Baracka Obamu, horečně sestavuje svůj tým a komentátoři se předhánějí v tom, jak kriticky jeho výběr ohodnotí. Teď jim budoucí nejmocnější muž planety podle listu Wall Street Journal možná dá pořádný důvod: David Petraeus jako ministr obrany.
Petraeus se obdivem k Trumpovi netají. „Je to politický outsider. Možná může ve Washingtonu dosáhnout toho, co insideři, které právoplatně kritizuje, nedokázali,“ řekl v interview pro Deutsche Welle.
Těžko hledat někoho, kdo kariéru Davida Petraeuse zpochybní. Nyní 64letý penzionovaný čtyřhvězdičkový generál strávil v armádě celý život. Velel mezinárodním podpůrným silám v Afghánistánu, účastnil se války v Iráku, kde působil i jako vrchní velitel koaličních jednotek a strůjce vojenských úspěchů, a výčet ocenění, která sesbíral, je pořádně dlouhý. Kariérní tečkou měl být post šéfa CIA, kde Petraeus cítil rostoucí vliv.
Něco se zvrtlo a hrdina odešel s ostudou
Petraeus zůstal v čele CIA relativně krátkou dobu. V roce 2012 se poroučel, když vyšel najevo jeho románek s novinářkou Paulou Broadwellovou. Příznačně autorkou jeho životopisu.
A právě tady leží základy toho, co momentálně nutí nejednoho komentátora pozdvihnout obočí: FBI zjistila, že Petraeus umožnil své milence přístup k e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Omluvil se za to. Loni ale dostal dvouletou podmínku a pokutu v přepočtu 2,5 milionu korun.
Možné angažmá Petraeuse v Pentagonu by tak Donalda Trumpa hned zkraje jeho prezidentování stavělo do složité situace. Výzvy k zavření Clintonové na jeho předvolebních shromážděních nebyly výjimkou a její e-mailová aféra byla hlavní municí proti táboru Demokratů. Trump téma opakovaně zvedal v jejich předvolebních střetnutích.
Otázkou teď je, na jaké myšlenky přivádějí podobná prohlášení Davida Petraeuse. Útěchou mu může být, že místo v Pentagonu zatím nijak jisté nemá – spolurozhodovat o nejmocnější armádě světa by jistě lákalo i další adepty.