Lék na přílišný optimismus. Trump jedinou větou srazil očekávání farmaceutického průmyslu

Budoucí americký prezident v rozhovoru pro magazín Time řekl, že sníží ceny léků. Za poslední dva dny je to další případ, kdy jediná jeho věta měla dramatický efekt na trzích. Včera kritizoval cenu nových letounů prezidentské letky a Boeing to skokově pocítil na svých výsledcích. To samé teď potkalo farmaceutické společnosti. Příslušný index NASDAQ (druhá největší burza v USA) zaznamenal nejhorší propad od června.

Magazín Time s Donaldem Trumpem na obálce přitahuje pozornost. Budoucího vládce USA označil za osobnost roku a tituloval ho „prezidentem Rozdělených států amerických“. Trvalo jen okamžik a ukázalo se to v praxi. Trump v rozhovoru pro Time řekl, že hodlá zahýbat s cenami léků, a farmaceutické společnosti se svého prezidenta zhrozily.

„Snížím ceny léků. Nelíbí se mi, co se s nimi stalo.“

Faktem je, že málokteré odvětví bývá tak kritizované, jako miliardový byznys s farmaceutiky. Společnosti se brání mimo jiné tím, že mají velké náklady na výzkum a vývoj nových léčiv. Mnohdy ale zdražují o desítky procent, což v praxi znamená stodolarové částky.

Farmaceutičtí giganti si přitom od nástupu Trumpa slibovali spíš zlaté časy. Jeho aktuální prohlášení podle serveru Bloomberg označují někteří z nich jako populismus. „Jednostranné zásahy ze strany vlády nejsou řešením. Těšíme se na vzájemnou spolupráci, která podpoří soutěž na trhu,“ řekla serveru Holly Campbelová, která zastupuje skupinu obchodující s léčivy.

Bude létat ve svém? Donald Trump „rozkázal“ zastavit modernizaci Air Force One

Bloomberg připomíná, že Spojené státy na rozdíl od mnoha jiných zemí neregulují ceny léků a jejich stanovení je nepřehledný proces. Do hry vstupují lobbistické tlaky, vzájemná jednání a rozdílná pojištění Američanů. Trump zatím neřekl, jak přesně by ceny upravil a kde by do tohoto řetězce vstoupil.

SDÍLET
sinfin.digital