Libanonský premiér rezignoval na svou funkci. Obává se, že ho chtějí zavraždit jako jeho otce

Libanonský premiér Saad Harírí dnes rezignoval na svou funkci, kterou zastával necelý rok. Podle tiskových agentur to oznámil v televizním vystoupení. Nečekané rozhodnutí zdůvodnil tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a tehdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s radikálním šíitským hnutím Hizballáh spolutvořícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život.

„Žijeme v atmosféře podobné té, která panovala před zavražděním mučedníka Rafíka Harírího. Mám dojem, že se chystá tajné spiknutí usilující o můj život," prohlásil podle agentury Reuters sedmačtyřicetiletý politik, který již premiérský post zastával v letech 2009 až 2011. Tehdy se jeho vláda národní jednoty rozpadla poté, co ji opustili členové Hizballáhu a jejich spojenci.

Těžká volba Su Ťij: Zemřela idealistka, narodila se politička. Komentář Pavla Novotného

Tentokrát se Harírí rozhodl odejít sám kvůli neshodám se šíitským hnutím, které je podporováno Teheránem. Končící šéf kabinetu obvinil v rezignačním projevu právě Íránce z vměšování do arabských záležitostí.

Harírího třicetičlenná vláda národní jednoty podle agentury AP mezi své hlavní úspěchy může počítat fakt, že zemi uchránila od dopadů občanské války v sousední Sýrii. Harírího rezignace však patrně zvýší napětí v zemi, jejíž politická reprezentace obtížně hledá vyvážení sil mezi sunnitskou, šíitskou a křesťanskou částí obyvatel.

SDÍLET
sinfin.digital