Libyjská stráž překazila stovkám migrantů cestu do Evropy. Nedovolila jim odplout od afrických břehů

ČTK, luš

29. 08. 2017 • 22:08

Libyjská pobřežní stráž oznámila, že za poslední dva dny zadržela a zpět ke břehům dopravila plavidla, na nichž se k evropským břehům pokoušelo dostat téměř 700 migrantů. Informovala o tom agentura AP.

Pobřežní stráž kontrolovaná vládou v Tripolisu zadržela při dnešní operaci dvě plavidla, která přepravovala 290 uprchlíků. Třetí loď se 164 osobami na palubě byla zastavena u východního pobřeží nedaleko města Sabráta, uvedl mluvčí libyjského námořnictva.

Za asistence Italů zadržela libyjská pobřežní hlídka v pondělí dvě plavidla. První z nich přepravovalo 88 osob, na palubě druhého bylo 134 uprchlíků.

Po loňském uzavření takzvané balkánské cesty se hlavním koridorem migrantů a uprchlíků při cestě do Evropy stala cesta ze severní Afriky přes Středozemní moře do Itálie.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libye má stále dvě vlády.

Itálie začala na počátku měsíce spolupracovat s libyjskou pobřežní stráží, kterou kontroluje vláda podporovaná OSN. Italové mimo jiné školí její členy a obnovují její flotilu.

Agentura AP uvedla, že vláda v Tripolisu zaplatila libyjským milicím, které se podílely na obchodu s lidmi, aby nyní bránily migrantům vyplouvat do Evropy.

SDÍLET