Lidovci vyhráli rakouské parlamentní volby. O druhé místo svedli ostrý boj socialisté a protiimigrační svobodní

V rakouských parlamentních volbách dnes zvítězila lidová strana (ÖVP), která získala 31,4 procenta hlasů. Ukázaly to předběžné konečné výsledky, které zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra. Výsledky, v nichž ale není započítán rekordní počet korespondenčních hlasů, přisuzují pozici druhé nejsilnější strany v Národní radě protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ) se ziskem 27,4 procenta. Třetí je podle předběžných výsledků Sociálnědemokratická strana (SPÖ), která získala podporu 26,7 procenta hlasujících. Volební účast vzrostla oproti předchozím volbám ze 75 na 80 procent.

Pokud by rakouští sociální demokraté skončili na třetím místě, jak naznačuje předběžný výsledek, stalo by se tak poprvé od druhé světové války. Strana možná utrpěla historický debakl co do procentuálního zisku, ale udržela symbolicky krok se Svobodnou stranou Rakouska a její porážka není tak citelná, jak se předpovídalo.

Do Národní rady se ještě dostali s pětiprocentním ziskem liberálové (NEOS) a Kandidátka Petera Pilze, které předběžný výsledek přisuzuje zisk 4,1 procenta hlasů. Poslanci strany Zelených podle odhadu v parlamentu po volbách neusednou.

Kdo je Sebastian Kurz?

Komplexní rakouský volební systém činí výsledky stále nejisté. Jedná se o předběžná data. Ještě jimi mohou zamíchat korespondenční hlasy, které budou sečteny až příští týden. Oficiální konečný výsledek má být oznámen ve čtvrtek.

Některé bleskové odhady po uzavření volebních místností naznačovaly, že zisk socialistů postupně roste a chvíli je řadily i na druhou příčku.

Jednoznačné poselství je výrazná preference lidovců a svobodných, na kterém už pohyby v řádu statistické chyby nic nezmění. Rakušané tak dali najevo, že momentálně slyší především na protiimigrační rétoriku. V podání lidovců to byl mimo jiné příslib redukovat příspěvky pro migranty a chránit unijní hranice, u svobodných rovnou apel na ostrahu hranic národních.

Jednou se nám bude stýskat. Možná už brzo. Komentář Vratislava Dostála

Rakousko co by nárazníková země a vstupní brána, přes kterou v uplynulých letech proudily davy uprchlíků do Německa, přijalo v přepočtu na obyvatele nejvíc běženců v EU.

Ačkoli zatím rakouští politici zůstávají opatrní, pozvolna se očekává, že povolební jednání bude směřovat ke koalici vítězných lidovců a svobodných.

Dosavadní ministr zahraničí Sebastian Kurz zlákal voliče na mix konzervativních postojů a moderní prezentace známé například od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Je nejmladším členem rakouského kabinetu a po zveřejnění prvních odhadů má našlápnuto k tomu, být i kancléřem, ačkoli jeho zisk mírně zaostal za očekáváním. V 31 letech by se Kurz stal nejmladším evropským lídrem.

SDÍLET
sinfin.digital