Londýn zakázal Uber. Podle úřadů nesplňuje podmínky

Populární alternativní taxislužba dostala v britské metropoli tvrdou ránu. Tamní regulátor dopravy ji zcela zakázal a odebírá jí licenci. Nesplňuje podle něj patřičné podmínky, jak informovala BBC. Uber se s podobnými problémy potýká celosvětově a spory s vedením velkých metropolí pro něj nejsou nic nového, v případě Londýna jde ale přeci jen o výjimečnou situaci. Moderní metropole je pro službu důležitým trhem, o který teď - alespoň na nějakou dobu - přichází.

Regulátor TfL vzal v potaz, že Uber svým přístupem a chováním údajně prokazuje nedostatek firemní odpovědnosti, která by potenciálně mohla mít vliv na bezpečí. Regulátor konkrétně zmiňuje špatný přístup k ohlašování vážných trestných činů či získávání zdravotních potvrzení.

Drsné video: Zuřiví taxikáři na letišti napadají a mlátí řidiče Uberu. Na jednoho jdou vždy ve skupince

Uber podle TfL také nedostatečně vysvětloval používání softwaru, který umožňuje pracovníkům regulátora omezit přístup k aplikaci a bránit jim ve vykonávání jejich povinností.

Rozhodnutí, proti němuž má Uber 21 dní na odvolání, podpořil i londýnský starosta Sadiq Khan. „Bylo by špatné, kdyby TfL prodloužila Uberu licenci, pokud existuje možnost, že by mohl ohrozit bezpečí Londýňanů,“ komentoval. Firma lhůtu hodlá využít a proti kroku úřadů se bude bránit, během jejího trvání smí pokračovat v provozu. Uber má v Londýně přes 40.000 řidičů.

Generální tajemník Asociace licencovaných taxikářů Steve McNamara Khana pochvílil. Hodlá nyní naléhat na soud, aby rozhodnutí potvrdil. „Tato nemorální společnost nemá na londýnských ulicích místo,“ cituje McNamaru BBC.

ODS a TOP 09 cupují komerční televize: podlézáte Babišovi a ovlivňujete předvolební boj

Spory mezi klasickými taxikáři a řidiči Uberu jsou k vidění nejen v Lonýdně. V Praze eskalovaly minulý týden, kdy taxikáři na Letišti Václava Havla napadli několik řidičů čekajících na zákazníka.

Následné demonstrace vyústily v požadavek na primátorku Adrianu Krnáčovou, aby používání aplikace zakázala, nebo Uber přinutila dodržovat zákony. „Na ultimáta jsem nikdy nereagovala, nicméně i kdybych to tentokrát udělat chtěla, nic bych nezmohla. Taxikáři nechápou, že město nemůže Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky. To je úlohou těch, kteří vytvářejí zákony, a to je v tomto případě ministerstvo průmyslu a obchodu,“ odvětila Krnáčová.

Chovanec tvrdě pálí do vlastních: peskuje policii za blamáž s českými „teroristy“ a chce tresty

Podle ministerstva je nutné počkat na rozhodnutí evropského soudního dvora. Ten bude rozhodovat o zákazu služby ve Španělsku. Do té doby má podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) pražský magistrát provádět kontrolní činnost a udělovat postihy.

SDÍLET
sinfin.digital