Lyžování v pandemii? Ano, ale bez barů a s rouškami na lanovkách

Bez takzvaných après-ski barů, zato s rouškami v kabinkách lanovek a s omezením počtu lidí při lyžařské výuce. Tak by měla vypadat nadcházející lyžařská sezóna v rakouských Alpách. Tamní vláda je přesvědčena o tom, že se jí podaří udržet takzvanou lyžařskou ekonomiku navzdory rostoucímu počtu nakažených covidem-19.

Rakouský kabinet dnes představil soubor opatření, která by měla zabránit tomu, aby se opakoval takzvaný případ Ischgl z letošního března. Tyrolské úřady tehdy značně podcenily nebezpečí covidu-19 v tomto lyžařskému středisku, z něhož se během krátké doby nákaza rozšířila přímo i nepřímo do několika zemí Evropy, včetně například Islandu. Vedení Tyrol proto dnes čelí hromadné žalobě.

Rakouská vláda je přesvědčena o tom, že případ Ischgl už se nebude opakovat. V opačném případě by mohl být vážně ohrožen zimní cestovní ruch, který je významným zdrojem příjmů státní pokladny. „Je mi to líto, opravdu velmi líto,“ prohlásil na závěr dnešní tiskové konference o případu Ischgl tyrolský hejtman Günther Platter. Zároveň spolu s několika členy rakouské vlády představil způsob, jakým by se mělo lyžování v Alpách letos ubírat.

Čísla o covidu jsou zavádějící, sledovat počty nakažených nemá pro laika význam, říká Válek

Takzvané aprés-ski bary, v nichž lidé po pobytu na sjezdovce většinou ve stoje popíjejí alkohol a zpívají nebo poslouchají hlasitou hudbu, zůstanou letos v zimě zavřené. Právě z jednoho takového baru v Ischglu se v březnu nákaza rozšířila na celou řadu lyžařů a následně i do zahraničí. „Lyžování ano, ale bez après-ski,“ prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Ostatní zimní radovánky v lyžařských střediscích, jakými jsou i běžná gastronomie, nakupování nebo wellness, by měly být letos zachovány. Ovšem za určitých bezpečnostních podmínek. Stát a sedět vedle sebe v restauracích nebude dovoleno. To platí jak uvnitř, tak venku.

S oblíbenými venkovními i vnitřními bary, v nichž lidé postávají a popocházejí podle libosti, je letos konec. „Nechceme z dobrých důvodů zažít druhý Ischgl,“ uvedl Platter. Après-ski podle něj tvoří jen tři procenta obratu zimního cestovního ruchu v rakouských Alpách, proto údajně nemá cenu kvůli tak malému podílu riskovat velké potíže.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

Ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová pak představila další ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti lyžování v době pandemie. Na nezakrytých sedačkových lanovkách nebudou muset mít lidé roušky, v kabinkách ale ano. Maximální počet osob v jedné kabině není stanoven, ale při řazení do fronty bude třeba dodržet minimální rozestup jeden metr. „Máme v tomto směru už zkušenosti z letní sezóny, na nichž teď můžeme stavět,“ ujišťovala Köstingerová. Apelovala ale zároveň na odpovědnost lyžařů, kteří by se sami měli snažit o omezení sociálních kontaktů na minimum. V lyžařských střediscích by se měli lidé chovat stejně obezřetně, jako se chovají v maloobchodu nebo ve veřejné dopravě. „I tam to funguje na 99,9 procent,“ uvedl šéf rakouské hospodářské komory Harald Mahrer.

Pro lyžařské školy bude platit, že v jedné skupině bude moci být maximálně 10 členů, skupiny se pak nesmějí měnit ani se navzájem promíchávat. Vláda a hospodářská komora také nabídnou zaměstnancům lyžařských středisek testy na covid-19 zdarma. Podobně se dnes mohou nechat testovat pracovníci v rakouských hotelech a restauracích, v zimě by měla být tato služba rozšířena například i na průvodce a lyžařské instruktory.

SDÍLET
sinfin.digital