Masakr v Texasu nepřežilo 26 lidí. Mladý útočník neměl slitování ani s dětmi, šestiletý kluk bojuje o život

Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas si vyžádala 26 obětí na životech a dalších asi 20 osob bylo zraněno. S odkazem na sdělení texaského guvernéra Grega Abbotta a příslušníky bezpečnostních složek o tom informovala agentura AP. Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn. Podle amerického tisku útočil šestadvacetiletý běloch Devin Kelley, který podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci.

Tragédie, kterou americké úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, se stala kolem 11:30 místního času (kolem 18:30 SEČ). Obětem bylo podle policie pět až 72 let. Mezi mrtvými je čtrnáctiletá dcera místního pastora, který sám byl v době střelby mimo město.

Znásilňování mužů jako nástroj války. Milice v Libyi k němu používají tyče i raketomety

Podle Freemana Martina z texaské policie bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedl.

Mezi zraněnými byl i Šestiletý Rylan, kterého útočník střelil dvakrát do břicha, jednou do paže a jednou do varlat, řekla televizi CBS jeho prateta s tím, že chlapec byl převezen na operační sál.

Při útěku z kostela na střelce zřejmě vystřelil jeden z místních obyvatelů. Útočník pak upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Policisté střelce zřejmě pronásledovali a pak ho zneškodnili. Podle neoficiálních informací je útočník po smrti. Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelila policie, nebo se zastřelil sám, uvedla agentura AP.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Podle krátkého sdělení Pentagonu pachatel dříve sloužil v americkém letectvu, uvedla agentura AP. Podle nejmenovaných zdrojů muž žil na předměstí San Antonia a zřejmě nepatřil k teroristické organizaci. V době incidentu na sobě měl černé oblečení a neprůstřelnou vestu. Jeho motiv je zatím neznámý. Policie však zkoumá jeho příspěvky na sociálních sítích z posledních dnů, včetně jednoho, v němž byla poloautomatická zbraň AR-15.

Americký prezident Donald Trump, který je v současné chvíli na návštěvě Japonska označil incident za hrůzný a zároveň uvedl, že "nelze slovy zachytit bolest a smutek", který Spojené státy cítí. "Američané udělají to, co jim jde nejlépe, semknou se," řekl americký prezident.

Mše v kostele, kde se incident odehrál, podle televize CNN bývají mnohdy natáčeny. Není tak vyloučeno, že kamery střelbu zachytily.

Příště to dáme. Čím hůř prohrají, tím víc naši politici lpí na funkci. Korektní nekorektnost Petra Holce

SDÍLET
sinfin.digital