Měla by EU sjednotit pravidla proti covidu? Odborníci tápou

Až dvanáctihodinové fronty aut na rakousko-slovinských hranicích přiměly znovu některé experty a politiky k úvahám, zda by se v celé Evropské unii neměla sjednotit pravidla pro boj s koronavirem. Fakt, že se v každé zemi postupuje proti nákaze jinak, údajně vyvolává nejen problémy při cestování, ale i zbytečný zmatek v hlavách Evropanů.

Protože rakouská vláda vzhledem k nárůstu nákazy v Chorvatsku náhle zpřísnila hraniční kontroly a vyžadovala osobní údaje od všech cestujících, tvořily se o víkendu na hranici mezi Slovinskem a Rakouskem mnohahodinové kolony aut. A to bez možnosti, že by si posádka mohla koupit vodu nebo dojít na toaletu.

Zatímco se v Rakousku řeší, kdo za zmatky s odbavením, které v menší míře přetrvávají i dnes, vlastně může, v jiných státech se odborníci i média začínají zabývat otázkou, zda jsou podobné problémy vlastně nutné. Nejde totiž jen o potíže, spojené s náhlou změnou rakouských opatření proti covidu-19. Podobné nástrahy čekají na turisty i místní prakticky všude v Evropě.

„Pokud letos v létě opustíte své bydliště a překročíte hranici státu, někdy se necítíte, jako byste byli v sousední zemi, ale mnohem, mnohem dále,“ napsaly například německé noviny Süddeutsche Zeitung (SDZ). Rozdíly v tom, jak se jednotlivé země a dokonce i regiony staví k aktuální hrozbě nákazy, jsou totiž propastné. Někde úřady vyžadují roušky takřka všude na veřejných místech, někde (například v Rakousku) jen v obchodech, někde naopak vůbec.

Na jedněch hranicích musejí cestující odevzdávat vstupní přihlášku a výsledek „koronavirového“ testu, jinde naopak jsou hranice volně průjezdné bez jakékoliv kontroly. „Všechna pravidla, na která si člověk zvykl doma, se na druhé straně státní hranice zdají být příliš přísná, nebo naopak příliš laxní. Totéž platí pro podmínky pořádání různých festivalů a dalších, z pohledu nákazy rizikových událostí,“ píší SDZ.

Vracíme se zpátky do komunismu. Budou chodit komise, které určí, co je hezké, říká designér Novague

sinfin.digital