Menší role Ameriky v OSN? Trump zřejmě zruší financování jejích úřadů

Americký prezident Donald Trump se chystá podepsat příkaz, který by umožnil drastické omezení role Spojených států v OSN a dalších mezinárodních organizacích. Informoval o tom dnes list The New York Times s odkazem na dokumenty, které má k dispozici.

Podle připravovaného exekutivního příkazu má být zrušeno financování jakéhokoli úřadu OSN nebo jiné mezinárodní organizace, která naplňuje určité předpoklady. Mezi nimi je například plné členství Palestiny, podpora programů, které financují interrupce, nebo obcházení sankčního režimu vůči Íránu a KLDR.

Americká hradba. Trump nařídil výstavbu zdi na hranici s Mexikem

Výrazný dopad by omezení mělo také na mise, které zajišťují pomoc uprchlíkům. Jednotlivé sekce OSN v tuto chvíli od Spojených států získávají ročně miliardy dolarů. Teď by tyto příjmy mohly klesnout až o 40 procent. 

Příkaz také počítá s tím, že se znovu podívá na některé už uzavřené nebo připravené dohody, konkrétně na ty, které se netýkají národní bezpečnosti nebo mezinárodního obchodu. Podle listu The New York Times by se ale nařízení mohlo teoreticky týkat i klimatické dohody z Paříže. 

SDÍLET
sinfin.digital