Merkelová chce s Putinem mluvit osobně: Musíme probrat Ukrajinu, plyn i Sýrii, tvrdí kancléřka

ČTK, pav

17. 04. 2018 • 17:36

Německá kancléřka Angela Merkelová se hodlá v dohledné době osobně setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekla to dnes po jednání s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou. Merkelová potvrdila, že dnes s Putinem hovořila telefonicky a tématy rozhovoru byly konflikt v Sýrii a plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Podle kancléřky je třeba stále znova usilovat o dialog s Moskvou.

"Myslím, že se v dohledné době setkáme," řekla šéfka německé vlády. Termín setkání podle ní ještě nebyl dohodnut. "Ale věřím, že počet témat, která máme, od Ukrajiny přes plyn až po velké, velké téma Sýrie, také vyžaduje, abychom se v dohledné době vyměnili názory napřímo," prohlásila Merkelová, která potvrdila, že s Putinem hovořila telefonicky.

Její mluvčí Steffen Seibert uvedl, že kancléřka s šéfem Kremlu hovořila o možnostech pokračování politického procesu, jímž by mělo být ukončení syrského konfliktu. "Německá kancléřka a prezident se shodli na tom, že politický proces musí být v centru úsilí o ukončení letitého krvavého konfliktu," řekl Seibert.

Podle Kremlu Putin Merkelové řekl, že vzdušné údery v Sýrii z minulého týdne byly porušením mezinárodního práva a poškodily mírový proces.

Merkelová dnes zdůraznila, že Rusko jakožto spojenec Sýrie spoluodpovídá za její počínání.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes prohlásil, že Německo by mělo sehrát roli prostředníka v zájmu udržení dialogu s Ruskem o syrské krizi.

SDÍLET