Mexické město je bez pitné vody a žízeň hasí Coca-Cola. Místní ve velkém umírají na cukrovku

16. 07. 2018 • 00:30

Mexické město San Cristóbal de Las Casas nemá zásoby pitné vody. Tekoucí voda se k místním dostane jednou za dva dny a je plná chlóru. Levnější a dostupnější variantou je proto kola, kterou vyrábí místní fabrika. Lidé ale kvůli každodennímu pití sladké limonády trpí cukrovkou, na kterou zde během tří let zemřelo o třetinu více lidí než dříve. Aktivisté z nedostatku pitné vody obviňují vládu a samotnou továrnu – údajně spotřebovává vodu pro svou potřebu a na obyčejné lidi se už nedostane.

Horské město San Cristóbal de Las Casas, které vyrostlo v jihovýchodní části Mexika ve státě Chiapas, má velký problém. Ač se nachází v místech, kde hodně prší, jeho obyvatelé trpí nedostatkem vody. Maria del Carmen Abadía vypráví, že pitná voda ji z kohoutku teče pouze jednou za dva dny a i tak je v ní obsaženo tolik chlóru, že je téměř nepoživatelná. Některým domácnostem proto nezbývá nic jiného než dokupovat zdroje z obřích cisteren, které stojí na ulici.

Většina obyvatelstva ale svůj problém řeší úplně jinak a volí mnohem levnější variantu. Tou je nákup Coca-Coly, kterou vyrábí nedaleká továrna. „Limonáda tu byla vždycky dostupnější než voda,“ říká k tomu pětatřicetiletá Abadía, která pracuje jako ochranka a stejně jako její rodiče trpí obezitou a cukrovkou.

Tato nemoc je v Mexiku poměrně rozšířená, ale stát Chiapas je na tom z celé země jednoznačně nejhůře. Jak píší The New York Times, obyvatelé San Cristóbalu vypíjí denně více než dva litry koly. Mezi lety 2013 a 2016 proto stoupl počet úmrtí na cukrovku o třicet procent. Více lidí už zemře pouze na srdeční infarkt – podle údajů mexických zdravotníků jde o tři tisíce lidí ročně.

„Když jsem byl dítě a jezdíval jsem sem, tak Chamula byla naprosto odstřižená a neměla přístup k zásobám,“ vzpomíná třiatřicetiletý lékař Vicente Vaqueiro, který pracuje na klinice v nedaleké vesnici San Juan Chamula. „Teď když se porozhlédnete po ulicích, každé dítě v ruce drží plechovku Coca-Coly. Cukrovkou dneska trpí dospělí, ale brzy na to doplatí i děti. Ta nemoc nás zničí,“ varuje.

Může za to továrna, nebo klimatická změna?

Místní obyvatelé si rostoucí riziko uvědomují a mají pro jeho původ jasné vysvětlení: může za to továrna, která sídlí na kraji města, a federální vláda. Ta s provozovateli fabriky, která denně spotřebuje obrovské množství vody, uzavřela výhodnou smlouvu na její odběr. V roce 2017 do prostorů továrny vnikla skupina aktivistů, která požadovala, aby mexická vláda výrobnu zavřela. To se ale nestalo a maskované demonstranty odvedla policie.

„Když vidíte, že instituce nejsou schopny zajistit něco tak základního, jako je voda, a naopak továrnu, která má přístup k nejlepším vodním zdrojům, tak vás to šokuje,“ říká Fermin Reygadas, který pracuje pro společnost poskytující čistou vodu zemědělským usedlostem.

Zástupci Coca-Coly, na jejichž straně stojí řada expertů, tvrdí, že obvinění místních se nezakládají na realitě. Vinu prý nese rychlá urbanizace, špatné plánování a málo vládních investic, které by pomohly městské infrastruktuře. Vědci dodávají, že za nedostatek vody může také klimatická změna, která způsobuje vysýchání podzemních pramenů.

„Už tu neprší tolik jako v minulosti,“ říká biochemik Jesús Carmona, který pracuje pro vládní výzkumný ústav. „Dříve tu pršelo skoro každý den – ve dne i v noci,“ dodává.

Coca-Cola jako životabudič a neodmyslitelná součást indiánské tradice

Jak připomínají NYT, továrnu na Coca-Colu a další bublinkové nápoje vlastní společnost Femsa, která má licenci rozvážet zboží do celého Mexika a také Latinské Ameriky. Femsa je jednou z nejsilnějších a nejvýznamnějších obchodních společností v zemi – jeden z jejích bývalých výkonných ředitelů Vicente Fox byl v letech 2000-2006 dokonce mexickým prezidentem. Představuje ale také jednoho z největších zaměstnavatelů v oblasti.

Pro obyčejné Mexičany se všal firma stala v době napjatých vztahů mezi USA a Mexikem symbolem globalizace a také frustrace z chování severoamerického souseda. Důvodem je zejména výstavba zdi na vzájemných hranicích, která má zastavit nelegální migraci do USA, nebo vypovězení dohody o volném obchodu NAFTA.

„Coca-Cola zneužívá svého postavení a manipuluje,“ myslí si aktivista Martin López López, který pomáhá organizovat protesty proti společnosti. „Berou nám vodu, obarvují ji a v televizi pak tvrdí, že je to životabudič. Shrábnou ale jen peníze a pak jdou pryč“.

Pití koly má v Mexiku hlubokou tradici. První láhve s limonádou sem dorazily už před padesáti lety a srostly s místní kulturou. Ve zmiňovaném městě San Juan Chamula se stala neodmyslitelnou součástí rituálů indiánského kmene tzotzilů, kvůli kterému do oblasti jezdí turisti. Indiáni z tohoto kmene věří, že bublinková limonáda má léčivé schopnosti.

Podle mnohých je to ale výsledek zuřivé marketingové kampaně Coca-Coly a Pepsi v šedesátých letech – desítky let v této části země obě společnosti instalovaly billboardy v místních jazycích a využívaly místní symboly. Obě společnosti pochybení popírají.