Miliardy výměnou za „eko“ provoz. Rakousko zachraňuje aerolinky, může to být konec ultralevných letenek

Rakouská vláda schválila plán pomoci domácím aerolinkám Austrian Airlines. Na první pohled to může vypadat paradoxně: kabinet přispěje miliardami korun, za to ale žádá, aby se společnost stala jakýmsi evropským pionýrem v „ekologizaci“ letecké dopravy. A to i za cenu omezení letů a levných letenek, což by se dotklo i Čechů zvyklých létat z Vídně.

O co jde? Austrian Airlines patřící německé Lufthanse dostanou od rakouské vlády v rámci záchranného „koronavirového“ balíčku 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) a stejnou částkou přispěje i jejich mateřská společnost. K tomu přibudou ještě státní záruky na úvěr ve výši 300 milionů eur (7,8 miliardy korun). Pokud by firma půjčku nesplácela, „zaskočil“ by za ní stát, tedy daňoví poplatníci. 

Rakouská vláda vedená lidovci a Zelenými ovšem doplnila poměrně velkorysou pomoc o podobně ambiciozní plán směřující k omezení takzvaných leteckých emisí. Lufthansa coby vlastník firmy se ve smlouvě se státem zavazuje, že velkou část ze svého příspěvku ve výši 150 milionu eur investuje do nových technologií a šetrnějších letadel.

Zrno: Koronavirus, prezidentské volby a jak si Poláci vyjednali v unii balík

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital