Miliony lidí v ohrožení: Smrtící Irma plnou silou udeřila na Kubu, další katastrofa je blízko

Hurikán Irma, který v předchozích dnech zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zabil tam nejméně 24 lidí, v noci na dnešek zasáhl východní pobřeží Kuby poté, co znovu zesílil na nejsilnější, pátý stupeň. Provází ho vydatné deště a větry o rychlosti až 260 kilometrů v hodině. 

Na souostroví Sabana-Camagüey na východě Kuby jsou zatím hlášeny výpadky elektrické energie. Kuba, kterou tak silný hurikán nezasáhl několik dekád, preventivně evakuovala přes milion lidí, včetně 10 000 turistů. Zatím nejsou zprávy o obětech. Hurikán s sebou kromě vichru přinesl i vydatné deště.

„Tohle je odplata za vaše zločiny proti muslimům.“ Džihádisté oslavují hurikán, který zasáhne USA

Jsou tu opravdu silné poryvy větru, a nefungují světla,“ popsala agentuře Reuters zdravotní sestra v důchodu Anaida Gonzalezová, která žije v provincii Camaguey.

Spolupracovník CNN Patrick Oppmann hovoří o „úplném peklu“. „Vítr neustává; voda je na půli cesty k prvnímu patru, kde se nacházím. Budeme v pořádku, ale ostatní nikoliv,“ popsal situaci na místě. 

Žádní uprchlíci. Migranti jdou za dávkami, média neříkají celou pravdu, tvrdí uchazeč o Hrad Hynek

Irma nyní směřuje na severozápad k Floridě, kde byla vyhlášena jedna z největších evakuací v historii tohoto amerického státu. Úřady nařídily asi 5,6 milionu lidem, tedy více než čtvrtině tamní populace, aby opustila své domovy. Na 540 000 lidí se má evakuovat i v pobřežní oblasti státu Georgia. Národní meteorologické středisko USA vytvořilo internetovou stránku, na níž dementuje, či potvrzuje zprávy, jež se šíří před příchodem Irmy na území jih USA.

Do východního Karibiku by měl už dnes dorazit další hurikán, nazvaný Jose, který má nyní sílu čtvrté kategorie na pětistupňové hurikánové škále. Třetí hurikán v oblasti mezi Severní a Jižní Amerikou, nazvaný Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem, dnes dorazil na východní pobřeží Mexika. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) už ale zeslábl na tropickou bouři.

SDÍLET
sinfin.digital