Milost pro Manaforta nebo odvolání Muellera. Co nyní může udělat Trump a jaké by to mělo následky

Obvinění někdejšího manažera kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa Paula Manaforta může být jen prvním krokem. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller si tím může otevřít cestu k dalším osobám z nejužšího Trumpova okruhu. Vzhledem k charakteru obvinění se Manafort navíc nemůže spolehnout ani na případnou prezidentskou milost.

Mnoho let ve vězení, nebo nižší trest výměnou za spolupráci. Takovou nabídku může podle komentátora listu New York Times Nicholase Kristofa dostat Paul Manafort. Spolupráce v tomto případě představuje svědectví o napojení dalších lidí z Trumpova okolí na Rusko.

ANALÝZA: Trump má svojí Lewinskou. Obvinění jeho spolupracovníků ho může zničit

„Pokud bude sledovat vlastní zájmy, sázím na to, že bude zpívat. Poté se může stát následující: Bude svědčit proti ostatním, kteří zase budou pod tlakem svědčit proti dalším. To vše dělá složitějším ochránit muže v centru, pokud skutečně porušil zákon,“ píše Kristof s tím, že před podobným rozhodováním nyní stojí i další dva obvinění Rick Gates a George Papadopoulos.

Milost, která nepomůže

Manafort s Gatesem čelí celkem dvanácti obviněním. Mezi nimi je například spiknutí proti Spojeným státům nebo praní špinavých peněz. Právě důvody obvinění mohou sehrát zásadní roli v případě, že by se Trump rozhodl svého bývalého spolupracovníka omilostnit.

Zeman chce zrušit Senát, nebyl by ani proti snížení počtu poslanců

To skutečně může udělat. Prezidentská milost se ale vztahuje pouze na federální zločiny. Manafort je ale obviněn i z činů, které také mohou být státními zločiny na úrovni státu New York. Na ně už Trumpův pardon nedosáhne.

„Pokud Trump Manaforta omilostní, sázím, že by byl stíhán za státní zločiny. Z Manafortova pohledu je rozdíl v tom, že by skončil ve státním spíše než federálním vězení. A to samé platí pro ostatní v Trumpově okolí,“ podotýká Kristof.

Po vzoru Nixona

Dalším možným scénářem je propuštění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Tak učinil například Richard Nixon. Ten vyhodil zvláštního vyšetřovatele Archibalda Coxe, jenž prověřoval kauzu Watergate. Jeho odvolání vedlo k odstoupení ministra spravedlnosti a jeho náměstka, pro což se vžilo označení „masakr sobotního večera“.

Obviněný Trumpův poradce přiznal, že „špína“ na Clintonovou pocházela od Rusů

„Byla by to rána zasazená právnímu státu v USA, která by vyvolala ústavní krizi. Vedlo by to mnoho lidí k domněnce, že Trump skrývá zločinecké chování, možná zradu. Podpořilo by to vyšetřování ze strany Kongresu a tlak na impeachment (proces odvolání prezidenta z funkce, pozn. redakce),“ uzavírá Kristof.

SDÍLET
sinfin.digital