Mladá islamistka chtěla vyhodit do povětří dvě školy. Teď asi skončí v blázinci

ČTK, luš

16. 05. 2017 • 16:53

Mladá Dánka sympatizující s teroristickou organizací Islámský stát byla dnes shledána vinnou z „pokusu o teroristický čin“, informovala agentura AP. Nyní 17letá dívka byla před dvěma lety dopadena policií při plánování bombových útoků na dvě školy. Konečný verdikt by si mladistvá měla vyslechnout tento čtvrtek. Odsouzeným z terorismu hrozí v Dánsku doživotní vězení. Prokurátoři žádají, aby byla vězněna v psychiatrické léčebně.

Policie dívku zadržela loni v lednu v obci Kundby na největším dánském ostrově Sjaelland, na němž leží také Kodaň. Byla obviněna z plánování bombových útoků na dvě školy - na svou bývalou školu a na další židovskou. Při jejím zatčení byly v domě nalezeny chemikálie a návod, jak bombu vyrobit.

K jejich přípravě však dívka tehdy ještě nepřikročila. Podle odborníků by množství chemikálií, jež nashromáždila, nestačilo k výrobě skutečně nebezpečné bomby. Soud vzal ovšem do úvahy dívčin záměr a motivaci.

Mladistvá známá pod iniciály NN se narodila a vyrostla v Dánsku. V roce 2015, jen několik měsíců před svým zatčením, konvertovala k islámu. Obhajoba na obranu dívky uvedla, že byla ve škole šikanována a svým činem na sebe chtěla upoutat pozornost. U soudu mimo jiné zaznělo, že „dívka z Kundby“, jak ji také média nazývají, prostřednictvím twitteru nabízela, že bude bojovat za Islámský stát.

Soudce Peder Christensen uvedl, že dívka bude také odsouzena za napadení zaměstnance věznice pro mladistvé, kde byla dosud držena.

SDÍLET