„Modlete se za nás.“ Hurikán se žene přes Floridu a nechává za sebou hrozivou zkázu

Hurikán Irma postupuje po jihozápadním pobřeží Floridy, směrem k lidnatému dvojměstí Tampa - St. Petersburg. Američtí meteorologové v neděli večer středoevropského času informovali, že Irma zeslábla na hurikán druhé kategorie. Život ohrožující vichr ale vyvolává na většině poloostrova i tak, ulice měst zaplavuje voda. Několik lidí už zemřelo, další miliony jsou v ohrožení. „Modlete se za nás,“ vzkázal v televizi Fox News Američanům floridský guvernér Rock Scott.

Floridské ostrovy nejprve v sedm ráno místního času (asi 13:00 SELČ) zasáhl severní okraj oka hurikánu, kde je podle agentury AFP vítr nejsilnější. V Key West zaplavila ulice mořská voda vzedmutá hurikánem, což vážně komplikuje přísun pomoci a zahájení záchranných prací. Přívalové vlny, podobné tsunami, zaplavily domy a „utopily“ zaparkovaná vozidla.

Na ostrovy posléze dorazil střed hurikánu, který byl na stupni čtyři z pětistupňové škály. Meteorologové varovali obyvatele, aby se nenechali zmást bezvětřím. „Pokud se vítr uklidní, znamená to, že jste v oku hurikánu. Zůstaňte uvnitř!“ uvedla na twitteru místní meteorologická stanice. Zdůraznila, že prudký vítr se vrátí bez varování a nejspíš z druhé strany.

Je tu invaze migrantů, muslimští teroristé budou chtít i v Česku převzít moc, říká zbrojař Hynek

Meteorologové původně předpokládali, že oko hurikánu půjde přes východní pobřeží Floridy. V noci na neděli ale upravili odhad, Irma se zřejmě pochybovat na sever po západním pobřeží a měla by zasáhnout lidnaté dvojměstí Tampa - St. Petersburg.

Centrální část hurikánu Irma dorazila v neděli odpoledne místního času (večer SELČ) nad letovisko Marco Island, které leží na západním pobřeží Floridy severozápadně od národního parku Everglades. Ještě během večera (SELČ) hurikán zasáhl město Naples, kde žije přes 20 tisíc lidí. 

Život ohrožující vichr ale vyvolává na většině poloostrova bez ohledu na aktuální postup. V Miami vítr strhl několik velkých stavebních jeřábů, kterých je ve městě kolem 25 a představují velké nebezpečí. Odstranění složité konstrukce podle agentury AP trvá až dva týdny, a nebylo tudíž možné včas jeřáby demontovat.

Centrum města zaplavila voda. Policisté a záchranáři se museli kvůli vichru a vodě, která zaplavila ulice města uchýlit do krytů.

Podle floridského guvernéra Ricka Scotta by se v Naples a na dalších místech na západním pobřeží poloostrova mohla hladina oceánu zvednout až téměř o pět metrů a rychle zaplavit ulice dalších měst.

Vichřice také vyvrací stromy a ničí elektrické vedení. Bez elektřiny jsou více než dva miliony lidí. 

Hurikán už má také oběti na životech. V dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé. Oznámila to místní policie. Dva muži, z toho jeden policista, zahynuli při čelní srážce u Sarasoty na západním pobřeží Floridy. Další přišel o život při nehodě v Key West, tedy na prvním floridském území, které Irma zasáhla.

Vliv Irmy se na jihu Floridy projevil už v sobotu večer místního času (v neděli ráno SELČ), kdy byl hlášen výskyt prvního tornáda 50 kilometrů severně od Miami, v lokalitě Fort Lauderdale. 

Za hurikán Harvey mohou homosexuálové, tvrdí evangelikálové. Věří tomu více než klimatickým změnám

Prezident Donald Trump vyzval Američany, aby šli hurikánu z cesty a neměli strach o svůj majetek. Úřady obyvatelům doporučují, aby se ukryli ve sklepích, nepřibližovali se k oknům a nevycházeli ven. Důrazně radí obout si boty a chránit si hlavu helmou či třeba jen polštáři, aby je nezranily létající předměty.

Na Floridě bylo evakuováno 6,4 milionu lidí, celkem se na poloostrově a sousedních státech klidilo živlu z cesty na sedm milionů Američanů. Další desetitisíce lidí, kteří nechtěli, nebo neměli kam utéct se uchýlilo do krytů. „Modlete se za nás,“ vzkázal v televizi Fox News Američanům floridský guvernér Rock Scott.

Uzavřena byla i floridská letiště v Miami, ve Fort Lauderdale, Tampě či Orlandu. Uzavřen byl i zábavný komplex Walt Disney World Resort, který leží nedaleko Orlanda.

Ne všichni ale respektují varování meteorologů. Podle amerických médií se na některých plážích objevili lidé, kteří si za prudké vichřice pořizovali selfie. Reportér televize CNN zaznamenal v ulicích Miami několik cyklistů.

„Vítr jí vyrval dítě z rukou, už ho neviděla.“ Svědci popisují řádění hurikánu Irma v Karibiku

Než hurikán dorazil na Floridu, udeřil na severním pobřeží Kuby. Porážel tam stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, několik domů se zřítilo a voda zaplavila ulice přístavů. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Úřady nehlásí mrtvé ani zraněné, ale hovoří o velkých hmotných škodách. Voda z moře, jehož hladinu hurikán zdvihl, zaplavila i pobřežní ulice dvoumilionové metropole Havany.

SDÍLET
sinfin.digital