Módní policie na turecký způsob. Režim utahuje šrouby a zavírá i za nošení levného trička

11. 08. 2017 • 23:15

Paranoia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana se stále stupňuje. Represe rozpoutané po loňském zmařeném puči neberou konce stejně jako masové zatýkání a soudy. Tím to ale nekončí. Poté, co v dubnovém referendu dosáhl výrazného posílení svých pravomocí přichází další ochutnávka toho, jak bude život v zemi rozkročené mezi Evropou a Asií brzy vypadat. Úřadům jsou trnem v oku i zcela obyčejná populární trička. Kdo to nebere v potaz, může skončit s obviněním z podpory terorismu na krku.

Problémy začaly 13. července. Tehdy se měl pučista Gokhan Güclü obejvit u soudu. Když jej spoutaného potupně přivedli do soudní síně, rozchechtal se. Viděl vztek na tváři prokurátora. Gülcü totiž nebyl oblečený do mundůru, ale měl na sobě prosté bílé tričko s velkým nápisem přes prsa: „HERO“ – Hrdina. Možná ale ani on sám nevěděl, jak velkou lavinu jeho soudní dress code způsobí.

Ačkoliv se v Turecku angličtina povinně vyučuje na všech základních školách, úroveň znalostí je žalostná. Těm, kteří by si však nápis na Gülcüově provokativním oděvu nepřeložili, přispěchala na pomoc turecká provládní média. Ta briskně nalezla spojnici mezi nápisem a imámem Fethulláhem Gülenem, kterého režim z organizace loňského puče viní. Nápis měl být zkratkou pro „Hoca Efendi Razi Olsun“ – Nechť vám učitel požehná. Učitelem v tomto případě není myšlen nikdo jiný, než právě Gülen. 

Problém je, že ono „hrdinské“ tričko je v Turecku velmi oblíbené – jak kvůli designu, tak i kvůli ceně, která nepřekročila sto korun. Nyní je tomu však konec. Společnost Defacto, která jej vyráběla, ukončila jeho produkci i prodej. Lidé, kteří se do něj oblékli, se totiž stali lovnou zvěří pro tureckou policii. Kohokoliv, koho strážci zákona přistihli, mohli obvinit z propagandy teroristické organizace. Své o tom ví i třináctiletý chlapec, kterého si policie kvůli hrdinskému tričku také odvedla. Byť jej po několika hodinách strážníci propustili, zážitek to příjemný nebyl, uvedl. 

Podle serveru Foreign Policy bylo na začátku srpna kvůli nošení trička s nápisem HERO zadrženo již minimálně třicet lidí, všichni kromě dvou byli následně propuštěni.

Mnozí však ani netušili, že se jejich oblíbený kus obleční ocitnul na zakázaném seznamu. „Zprávy nesledujeme, trička jsme si koupili v nákupním středisku. Nevěděli jsme, že je zakázané je nosit,“ tvrdili dva zadržení studenti univerzity.

Případ tak jen dále ukazuje na vývoj, kterým se Turecku ubírá. Cokoliv kromě naprosté režimní konformity je důvodem k ostrakizaci, případně k zatčení. Své o tom ví nejen běžní lidé, ale často i úředníci, soudci či policisté. Média nedávno obletěl příběh o třech soudcích, který navzdory přání prokurátora propustili několik novinářů. Okamžitě přišli o svá místa, a novináři byli ihned znovu zatčeni.

Nebezpečné jsou však tyto případy i do budoucna. Na státní úředníky totiž tlačí, aby vládní represe aktivně podporovali. V opačném případě jim samotným hrozí nařčení z protirežimní činnosti. Zatčení a uvěznění. „Pokud jste policista či prokurátor, tak možná skutečně věříte svému poslání. Ale možná jen děláte to, co byrokraté dělali vždycky. Porovnáte si výsledek toho, že něco uděláte či nikoliv, a vyberete si, co pro vás vychází lépe. Cena toho, že nebudete někoho stíhat nebo že někoho nezadržíte, může být v posledních měsících pořádně vysoká,“ říká Howard Eissenstat, expert na Turecko z newyorské univerzity St. Lawrence.

Co se týče oblečení a nešťastného hrdinského trička, není to poprvé co se turecké obyvatelstvo stalo terčem represí módní policie. Jak informuje server Middle East Eye, v roce 1988 bylo bezpečnostními složkami zatčeno několik lidí proto, že na sobě mělo oblečení s nápisy Emporio Armani. Důvod byl prostý. Byli obviněni z šíření arménské propagandy.