Může Orbán po dvanácti vítězných letech prohrát? Sjednocenou opozici povede do voleb konzervativec z malého města

Jan Blažek

Předsedu maďarské vlády Viktora Orbána musí politický vývoj posledních dnů překvapovat, a to spíš nemile. Jeho český spojenec Andrej Babiš ve volbách neuspěl, visegrádská spolupráce proto už nebude tím, čím bývala. A navíc jde spojená maďarská opozice do voleb v příštím roce s jednotnou kandidátkou, do jejíhož čela si o víkendu zcela nečekaně zvolila málo známého, ale o to nadějnějšího politika. Konzervativního starostu menšího jihomaďarského města Pétera Márki-Zayho. Ten některými svými postoji a vystupováním připomíná mladší verzi samotného Orbána, je ale jednoznačně proevropský. Jeho úspěch do předvolební situace vnáší zcela novou dynamiku a jisté je jen jedno – stratégové vládní strany na to zatím nejsou připraveni. Průzkumy veřejného mínění přitom dlouhodobě naznačují, že podpora vládní strany Fidesz a sjednocené opozice je vyrovnaná, obě chce volit okolo padesáti procent respondentů.

Ve druhém kole takzvaných opozičních primárek, které vrcholily v sobotu 16. října, porazil starosta města Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay místopředsedkyni Evropského parlamentu Kláru Dobrev, a stal se tak oficiálním Orbánovým vyzyvatelem ve volbách na jaře roku 2022. Zvítězil přesvědčivě se ziskem 57 procent hlasů. Poraženou europoslankyni do opozičního volebního klání vyslala levicová Demokratická koalice expremiéra Ference Gyurcsánye, nejsilnější strana dnešní opoziční fronty. Šéfa strany přitom s kandidátkou pojí víc než politika, jsou manželé. Právě proto by ovšem byla Klára Dobrev pro vládní stranu Fidesz poměrně snadným terčem. Někdejší předseda vlády Gyurscány je totiž dodnes většinovou společností, včetně podstatné části opozice, vnímám dost rozporuplně. Bývá označován za „toxického“.

Právě to hrálo do karet Márkimu-Zayovi. Mnohý opoziční volič si totiž mohl říct, že s Gyurcsányovou manželkou v čele by opozice neměla proti Orbánovi šanci. Kdo to prohlásil otevřeně, byl třetí účastník druhého kola primárek, budapešťský primátor Gergely Karácsony. Představitel maďarských Zelených byl dlouhé měsíce považován za přirozeného favorita na post Orbánova vyzyvatele, předurčoval ho k tomu jeho úspěch v místních volbách. Když ale první kolo opanovala Klára Dobrev, zatímco Karácsony skončil až druhý a na třetím postupovém místě se překvapivě uhnízdil konzervativní nestraník, odhodlal se budapešťský starosta ke státnickému kroku.

Starosta města Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může Orbán skutečně prohrát?
  • Co má Péter Márki-Zay s Orbánem společného?
  • A proč ho budou volit liberálové i konzervativci?
sinfin.digital