Můžeme dělit muslimy na hodné a zlé? Europoslanci se svým návrhem nepochodili

Tři europoslanci z Rakouska a Německa vyzvali Evropskou komisi, aby založila „Evropské výzkumné centrum pro islám a demokracii (ERCID)“. Ta ale návrh – zatím neformálně – odmítla s tím, že dělit muslimy na „dobré a špatné“ je nežádoucí. Za celým sporem se skrývá diskuse s možnými dalekosáhlými důsledky pro deklarovanou svobodu vyznání v celé EU.

I když to tak může na první pohled vypadat, europoslanci nežádají žádné nové výhody pro nějaké islámské instituce na půdě EU, ani se nesnaží takzvaný politický islám infiltrovat do takzvaných bruselských struktur. Je tomu paradoxně přesně naopak. Jedná se o snahu zastavit údajnou rozpínavost politického islámu.

Rakouský poslanec za lidovce Lukas Mandl společně s německými kolegyněmi Lenou Düpontovou (CDU) a Monikou Hohlmeierovou (CSU) letos v dubnu předložili Evropské komisi návrh na založení instituce, která by podporovala aktivity takzvaných umírněných a „proevropsky“ smýšlejících muslimů. Ti jsou totiž podle autorů návrhu na půdě EU málo slyšet a jsou z veřejného prostoru vytlačováni „fundamentalistickými“ islámskými organizacemi.

Podle europoslankyně Hohlmeierové, citované například rakouským deníkem Neues Volksblatt, vyznavači islámu, kteří se zavázali k evropským hodnotám, prohrávají se skupinami, prosazujícími ideologie v rozporu s těmito hodnotami. A nemusí a většinou ani nejde o žádné teroristické nebo kriminální organizace. Jde o skupiny, jak nedávno upozornil německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), které vyvíjejí v rámci zákona zcela legální činnost. Jejich dlouhodobým cílem je ale islamizace společnosti a vytvoření systému na základě islámského práva šaría.

 „Legální hnutí jako třeba islámské společenství Milli-Görüsovo se pokoušejí použít politické a sociální vlivy k prosazení řádu, který je v jejich interpretaci islámský,“ uvedli „strážci“ německé ústavy. Z hlediska snahy o islamizaci společnosti jsou proto údajně nebezpečnější takové organizace, jejichž členové se naučili prosazovat své myšlenky legální cestou než teroristé a fundamentalisté s bombovým pásem.

Pavel Zeman hazarduje s důvěrou veřejnosti. Politikaří kličkováním kolem Babiše?

sinfin.digital