„Můžu tě najít a zabít.“ Žena, kterou manžel střelil do obličeje, žije i kvůli Trumpově politice ve strachu

ekb

12. 08. 2017 • 17:14

Afghánské ženy, které ještě donedávna vzhlížely ke Spojeným státům jako k zemi, kde najdou bezpečí, musí po zpřísnění imigrační politiky Donalda Trumpa žít ve strachu. Jednou z nich je Šakila Zarínová, které manžel vyhrožuje smrtí. Poté, co jí před pár lety střelil do obličeje, Spojené státy její žádost o azyl schválily. Naděje na život v bezpečí ale Šakile dlouho nevydržela – po zpřísnění imigrační politiky americké úřady žádost o prodloužení zamítly. Se svým příběhem se svěřila britskému deníku The Guardian.

Když Šakila zjistila, že manžel plánuje její smrt, utekla před ním do domu rodičů. Uběhlo jen pár hodin a v obývacím pokoji se zjevil manžel s dvěma kumpány a loveckou zbraní v ruce. Šakila se otočila na manžela, který v tu chvíli zmáčkl spoušť. Jen zázrakem přežila. Když se ráno probudila v kábulské nemocnici a přejela si prsty přes zafačovaný obličej, zjistila, že jí půlka tváře chybí. Lékaři jí sdělili, že potratila. Do té doby neměla šestnáctiletá Šakila o svém těhotenství ani tušení.

Byl konec roku 2012 a život mladé dívky zůstal v troskách. Během tří let podstoupila devět operací, kdy se jí lékaři snažili zachránit obličej. Případem Šakily se začala zabývat i OSN, která jí přiznala status uprchlíka a doporučila, aby byla přesídlena do Spojených států. Loni pak americké úřady její žádost podmínečně schválily. Dnes 21leté Šakile tak svitla naděje, že začne nový život daleko od svého agresivního manžela.

Letos v červnu však přišla tvrdá rána – americký imigrační úřad jí oznámil, že není vhodný případ k přesídlení. „Nemohla jsem tomu věřit. Brečela jsem celou cestu domů a všichni na mě na ulici zírali. Bylo z té zprávy tak špatně, že jsem musela do nemocnice,“ vzpomíná na osudný okamžik Šakila.

Přestože byla její žádost zamítnuta po zpřísnění imigrační politiky, které prosazuje Donald Trump, nelze potvrdit, zda rozhodnutí o jejím azylu nepadlo už za předchozí administrativy. Jisté ale je, že Donald Trump oznámil, že Spojené státy v letošním fiskálním roce, který končí v září, přijme pouze 50 tisíc uprchlíků. Obamova administrativa přitom počítala se 110 tisíci.

Podpora práv žen přitom byla jedna z hlavních priorit americké vlády, když v roce 2001 zahájila invazi do Afghánistánu. Případy, jako je ten Šakily, však ukazují, že pokrok zůstává pouze na papíře. „Od té doby, co se tato administrativa dostala do úřadu, se jakýkoliv pokrok v případech Afghánců, kteří se pokoušejí získat azyl v USA, kompletně zpomalil, pokud dokonce nezastavil,“ říká americká právnička Kimberley Motleyová pracující v Afghánistánu.

Utrpení Šakily začalo už začátkem roku 2012, když byla ke sňatku s o 14 let starším mužem donucena. Zneužívání a trýznění začalo hned o svatební noci, kdy jí manžel znásilnil. „Byla jsem z něj vyděšená. Během sexu mě zranil,“ vzpomíná na okamžiky bolesti a strachu. „Bylo to skoro každý den. Někdy mi dokonce svázal ruce.“

Proti manželovi byla Šakila i její rodina bezmocná. Byl totiž obklopen vlivnými lidmi a měl také kontakty s Tálibánem. Právě to mohlo Šakile v žádosti o azyl uškodit – sebemenší napojení na radikály totiž může snahy o získání azylu nadobro snadno potopit, a to i v případě, že právě před nimi se lidé snaží uprchnout. Přestože dnes Šakila pobývá v Indii, žije s hrůzou, kdy jí manžel najde. „Je pro ně snadné přijít do Indie,“ říká Šakila. „Vyhrožovali mi, že je Indie jen pár kroků a že mě mohou najít a zabít.“ 

SDÍLET