Na Japonsko se řítí tajfun. Vláda vyzvala desetitisíce lidí k evakuaci

Desetitisícům lidí po celém Japonsku dostaly dnes doporučení k evakuaci, stovky letů byly zrušeny a vlakové spoje byly narušeny kvůli blížícímu se tajfunu Lan, který se ohlašuje vydatnými lijáky a silným větrem. Tajfun, jehož sílu dnes japonská meteorologická služba (JMA) označila čtvrtým z pěti stupňů, se blíží k Japonsku od jihu rychlostí 40 kilometrů v hodině a podle očekávání udeří v pondělí v oblasti kolem Tokia, informovala agentura Reuters.

Nejmenovaný představitel JMA na dnešní tiskové konferenci řekl, že Lan, zřejmě mírně zeslábl, stále je to ale silná bouře, která může zasáhnout části Japonska v podobě srážek přes 80 mm za hodinu. „Udeří jako silný tajfun,“ prohlásil.

Drtivé Babišovo vítězství i zásah policie ve štábu SPD. 5 klíčových okamžiků sněmovních voleb

Vítr a déšť budou s postupem noci sílit, varoval meteorolog, takže je nezbytné učinit preventivní opatření co možná nejdříve, pokud možno před nástupem tmy.

Agentura JMA vydala varování před silným deštěm a záplavami pro tichomořskou oblast Japonska včetně Tokia a okolí. Více než 70 000 domácnostem v různých částech země byla doporučena evakuace, více než 5000 pak byla přímo nařízena, oznámila televize NHK.

„Žiju sama a v noci je to děsivé, proto jsem sem přišla, co nejdřív jsem mohla,“ řekla zpravodaji NHK starší žena v evakuačním středisku.

Feri bude nejmladším poslancem v historii. Kdo je mladík s afrem, který očaroval davy?

V jižních a západních oblastech země bylo už zrušeno přes 300 letů a přerušeny vlakové spoje. Automobilka Toyota Motor Corp. oznámila, že od pondělního rána zastaví výrobu ve všech svých závodech po celé zemi.

Navzdory nepřízni počasí se v Japonsku dnes konají předčasné parlamentní volby, v nichž si chce premiér Šinzó Abe nechat potvrdit svůj mandát poté, co jeho Liberálnědemokratická strana (LDP) utrpěla sérií skandálů.

Abe řekl novinářům, že vyzval vládu, aby co nejrychleji přijala taková opatření, která by pomohla minimalizovat hrozby pro lidské životy.

SDÍLET
sinfin.digital