Na mrtvém bodě: Výbor už devět měsíců řeší Trumpovy vztahy s Moskvou, nijak zatím nepokročil

Členové amerického senátního výboru pro zpravodajské služby nemají ani po devíti měsících vyšetřování jasno, zda Rusko při vměšování do loňských prezidentských voleb v USA koordinovalo své kroky s volebním štábem Donalda Trumpa. Kongresové šetření údajných ruských machinací prošetřují tři výbory, dva senátní a jeden ve Sněmovně reprezentantů. Na informace o výsledcích svého pátrání jsou všechny skoupé, napsala agentura AP.

„Otázka tajné spolupráce (Moskvy s Trumpovým štábem) je stále otevřená," řekl dnes ve Washingtonu novinářům Richard Burr, který stojí v čele senátního výboru pro zpravodajské služby. Výbor vyslechl stovku osob včetně bývalého šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta a prezidentova zetě Jareda Kushnera. Členové výboru prostudovali 100.000 stránek dokumentů, oznámil.

Rozsévání chaosu v USA v číslech: Manipulativní obsah placený Rusy vidělo na Facebooku 10 milionů Američanů

Pokud jde o spolupráci Trumpových spolupracovníků s Moskvou, výbor k žádnému závěru nedošel, řekl Burr. Je však prý nepochybné, že Rusko se do americké vnitřní politiky pokoušelo různými způsoby zasahovat. „Ruské tajné služby jsou zarputilé a mazané a doporučuji každému zvolenému zástupci, aby je bral vážně," konstatoval senátor.

Ve výboru podle něj panuje velká shoda o tom, že ruští hackeři se zmocňovali politických dokumentů a publikovali je z cílem ovlivnit volby. Testovali rovněž zranitelnost hlasovacích systémů ve 21 amerických státech, i když nejsou důkazy o tom, že by se jim podařilo výsledky pozměnit, řekl Burr.

Musíme do rychlého pruhu EU, jinak skončíme jako Ukrajinci, říká šéf TOP 09 Kalousek

Senátor varoval, že Moskva ve svých pokusech ovlivňovat volební procesy neustane. „Nemůžete to nechat být s tím, že Rusko se teď aktivně nesnaží vyvolat chaos v našem volebním procesu. Tutéž taktiku, kterou jsme viděli v Černé Hoře, Francii, Belgii nebo Spojených státech, budou dál zkoušet i u nás," konstatoval Burr s odkazem na volby do Kongresu, které Spojené státy čekají příští rok v listopadu. Hlasovat se bude o obsazení všech míst ve Sněmovně reprezentantů a třetiny míst v Senátu.

Senátní výbor pro zpravodajské služby se rovněž zaměřuje na ruské snahy šířit ve facebooku a twitteru klamné a provokativní informace, upozornila AP. Zkoumá 3000 inzerátů, které údajně Rusové publikovali ve facebooku a které síť tento týden předala Kongresu. Inzeráty se zaměřovaly na politicky a sociálně sporná témata, například na problematiku homosexuálů, migraci nebo kontrolu zbraní. Před loňskými prezidentskými volbami a po nich tyto inzeráty podle facebooku vidělo deset milionů lidí.

SDÍLET
sinfin.digital