Na Texas udeřil hrozivý hurikán. Trump vyhlásil stav katastrofy

Hurikán Harvey, zesílený na čtvrtý stupeň pětibodové škály, dorazil k pobřeží amerického státu Texas. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Desítky tisíc lidí utekly z oblastí, které mají být zasažené. Úřady později sílu hurikánu o dva stupně snížily, přesto je mimořádně nebezpečný.

Živel doprovází prudké deště a větry o rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Trump oznámil na twitteru, že přírodní katastrofu vyhlásil na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Podle prezidenta krok umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Expremiér se opil tak, že zaspal klíčové hlasování. Snažili se ho vzbudit, ale marně

Ve městě Corpus Christi v jižním cípu Texasu už zaznamenali hmotné škody, napsala agentura AP. Státní úřady se obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. Hrozí také zranění či smrt mnoha osob, protože hurikán je podle meteorologů životu nebezpečný.

"Víme, že milióny lidí pocítí dopad této bouře," řekl mluvčí NHC. "Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty," dodal.

Seznam chystá zpravodajskou televizi. Spustí ji na podzim

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Abbott vyzval, aby prchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma. V některých okresech probíhají dobrovolné evakuace, jinde povinné, informoval server listu Houston Chronicle.

Média varují, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

SDÍLET
sinfin.digital