Na transport rakety Buk na Donbas dohlížel ruský generál, zjistili Britové

ČTK, pav

25. 05. 2018 • 16:03

Na transport mobilního odpalovacího zařízení rakety Buk, která sestřelila civilní letoun nad Donbasem, dohlížel generál ruské vojenské rozvědky GRU Oleg Ivannikov. Podle ruských médií to zjistili členové britské investigativní skupiny Bellingcat, která se vyšetřováním katastrofy letu MH17 dlouhodobě zabývá.

Podle předběžné zprávy mezinárodního týmu vyšetřovatelů, která byla ve čtvrtek zveřejněna v Nizozemsku, byla kolona vozidel s odpalovacím zařízením v létě 2014 vypravena z ruského Kurska na východ Ukrajiny, obsazený proruskými separatisty. Žádná jména ale vyšetřovatelé ve zprávě neuvedli.

Po útoku na letoun Boeing 777, na jehož palubě bylo 298 lidí, se vozidla vrátila zpět do Ruska. Pád letadla nikdo nepřežil.

Na transportu se podle skupiny Bellingcat podílel Ivannikov. Generál prý řídil operace ruských vojsk na Donbasu pod krycím jménem Orion. Zapojil se i do bojů nechvalně známé ruské soukromé Vagnerovy armády, která se bojů na východě Ukrajiny údajně účastnila. Moskva podíl na válce popírá.

Ivannikov od roku 2012 vykonával vysoký post v rámci Rusko-kavkazského výzkumného centra. V této funkci publikoval více než 20 článků, které se zabývaly zejména válkou v Sýrii a konfliktem mezi Gruzií a Jižní Osetií. Právě v Jižní Osetii také operovalo jeho „alter ego“, které prostřednictvím výzkumného institutu otevřeně podporovalo jednoho z tamních prezidentských kandidátů.

Mezi lety 2014 a 2015, tedy i v době pádu letadla MH17, se pohyboval ve vedení takzvané Luhanské lidové republiky, kde kromě jiného dohlížel i na přepravu zbraní na hranicích s Ruskem. Pouhé čtyři dny před pádem civilního letadla, se pod volací značkou Orion podle ukrajinské kontrarozvědky pochlubil, že „čekají na Buk a hodlají s ním střílet (ukrajinská vojenská) letadla“.

SDÍLET