Nabízel, že za USA položí život. Trump ho teď chce se statisíci dalších deportovat

Chtějí sloužit zemi, která jim poskytla střechu nad hlavou, nový domov. Když tito lidé do USA přišli, byly ještě malé děti. Rodiče se jim často ani nenamáhali jim vysvětlovat, že jsou tam nelegálně. I proto se jim říká Snílci. Osud jim ulehčil bývalý prezident Barack Obama, který jim na tělo ušil program DACA; ten jim přináší obnovitelná víza. Obamův nástupce Trump však chce tento program ukončit a spolu s ním zadusat do země i naděje mladých lidí o tom, že americké armádě vrátí to, co jim země dala. Budoucnost. 

Napadlo to majorku Margaret Stockovou ve chvíli, kdy se dívala na dým stoupající z trosek World Trade Centra. Amerika potřebuje více odborníků. Více lidí, kteří hovoří jazykem teroristů, více lékařů. Založila program MAVNI, který lákal do specializovaných vojenských profesí lidi, jejichž schopnosti a znalosti byly zásadní pro národní zájmy. Centrem pozornosti byla znalost exotických jazyků, nicméně program přijímal třeba i fyziky či zubaře. „Poslání našeho programu bylo, abychom zajistili, že máme dost lidí, kteří by ochránili naši zemi,“ říká Stocková pro server Daily Beast.

Spojené státy v Afghánistánu nekončí, ministr obrany tam pošle více vojáků

Jedním z nich byl Harminder Saini, kterého za Velkou louži přivezli v šesti letech jeho indičtí rodiče. „Dlouho mi neřekli, že jsem v USA nelegálně,“ vzpomíná nyní již dospělý mladík. Přišel na to sám později. Protože neměl své číslo sociálního zabezpečení, nemohl požádat o řidičský průkaz či si opatřit brigádu. „Neměl jsem věci, které mí vrstevníci považovali za samozřejmé,“ říká.

Naději pro něj přinesl rok 2012, kdy Barack Obama představil program DACA. Ten umožnil lidem, kteří přišli do USA jako děti, získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Podle statistik pobývalo loni takto přes 700 tisíc lidí. Pro mnoho Snílků je zde ale ještě jedna podstatná věc. Pokud jsou v programu DACA, mohou se zařadit i do programu MAVNI.

„Je čas chránit vlast,“ burcují venezuelské úřady. Kvůli Trumpovi dostaly zbraně do rukou i mámy a babičky

To byl i Sainiho případ. Mladík snil o tom, že bude sloužit v nejlepší armádě na světě, ostatně jako jakýkoliv jiný kluk. Chtěl bránit zemi, která mu dala šanci, chtěl jí splatit svůj morální dluh. Zapsal se proto do armády, jako rodilý Ind splnil jazyková kritéria pro vstup do programu MAVNI bez problémů. Pak ale jen čekal.

Americká armáda totiž tou dobou výrazně zpřísnila bezpečnostní prověrky zájemců o program MAVNI, nicméně počet lidí, kteří tyto prověrky dělali, zůstal stále stejný. Saini a dalších 350 Snílků v programu tak jen čekali. Týden za týdnem, měsíc za měsícem. „Pokud mě na základní výcvik pošlou zítra, budu připraven,“ říká Saini. Telefon však stále nezvonil. 

„Můžu tě najít a zabít.“ Žena, kterou manžel střelil do obličeje, žije i kvůli Trumpově politice ve strachu

Místo toho jej dost možná čeká odlišná budoucnost. V úterý se totiž mladík z úst amerického prezidenta, kterého přísahal chránit, dozvěděl, že program DACA končí. A pro stovky Snílků, kteří ještě nezačali základní tréning, to znamená hrozbu deportace.

Donald Trump se rozhodl program DACA zrušit proto, aby získal nová pracovní místa pro rodilé Američany, prezidentovi se rovněž nelíbí, že nařízení jeho předchůdce Baracka Obamy obešlo Kongres. Ten tak má nyní lhůtu šest měsíců, aby principy, které byly ukotvené v exekutivním příkazu standardně zařadil do zákona. Pokud se tak nestane, což je vzhledem k politickým rovnováhám pravděpodobné, DACA zanikne. Spolu s ní zmizí i naděje stovek lidí, kteří se staví první do fronty, aby za svou novou vlast mohli položit život.

SDÍLET
sinfin.digital