Nad Katalánskem se stahují mračna. Španělský premiér oznámí, kolik pravomocí regionu sebere

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes po mimořádném jednání vlády oznámí, jakým způsobem Madrid omezí autonomii Katalánska v reakci na pokračující snahu tamního vedení vyhlásit nezávislost regionu. V Barceloně a dalších katalánských městech se bez ohledu na podobu vládního plánu čekají masové demonstrace proti pondělnímu uvěznění vůdců separatistických organizací.

Rajoyův kabinet se sešel v 10:00 SELČ. Mezi projednávanými kroky bude například převzetí kontroly nad katalánskou policií a regionální televizní stanicí TV3. Potvrdit se má dozor nad rozpočtem tamní vlády, který byl zaveden v souvislosti s katalánským referendem o nezávislosti před měsícem.

Kosovo podporujete a Katalánsko ne? Krize ve Španělsku odhalila pokrytectví Západu, říká Putin

Madrid také pravděpodobně odebere premiérovi katalánské regionální Carlesovi Puigdemontovi právo vyhlašovat místní volby, což je nyní v jeho výlučné pravomoci. Podle španělských médií se totiž považuje za nejschůdnější řešení nynější ústavní krize vyhlášení předčasných voleb do katalánského parlamentu, které by se mohly konat již v lednu. Katalánští separatisté ale o další volby příliš nestojí z obav, že by mohli v parlamentu přijít o křehkou většinu.

Vedení Senátu se má sejít už dnes odpoledne, aby oficiálně stanovilo termín plenárního zasedání, na němž se bude návrh vlády na omezení autonomie schvalovat.

Nejvíc se krade před volbami a po nich. Chybí ministr a myši mají pré, říká Topolánek

Katalánské vedení, které stále prosazuje vyhlášení nezávislosti na základě neústavního referenda z počátku tohoto měsíce, plán na omezení autonomie odmítá a vyzývá Madrid k dialogu. Očekává se, že zveřejnění autoritativních kroků ze strany centrální vlády vyvolá mezi separatisticky laděnou částí katalánské veřejnosti další protesty.

Svou nevoli s počínáním Madridu hodlají dnes desetitisíce Katalánců dát najevo na demonstraci v Barceloně ohlášené na 17:00 SELČ. Hlavním podnětem k jejímu svolání bylo pondělní uvalení vazby na Jordiho Cuixarta a Jordiho Sáncheze, lídry dvou separatistických sdružení obviněné ze vzpoury během přípravy referenda. Jejich příznivci je označují za politické vězně a požadují jejich propuštění.

SDÍLET
sinfin.digital