Napětí kolem Sýrie. Na Idlib podle pozorovatelů udeřily letouny, v Íránu se rozhoduje o ofenzivě

HalfPageAd-1

ČTK, lup

07. 09. 2018 • 13:55

Rebely ovládanou provincii Idlib na severozápadě Sýrie dnes zasáhly letecké údery, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). V Teheránu mezitím začíná setkání íránského prezidenta Hasana Rúháního s protějšky z Turecka a Ruska. Summit může rozhodnout o případném plošném útoku na Idlib, který společně s přilehlými provinciemi tvoří poslední oblast v Sýrii drženou protivládními povstalci.

Mobile-rectangle-3

Syrská armáda a spojenecké ruské jednotky sektory na jihu Idlibu bombardují již několik dní, napsala agentura AFP. SOHR v souvislosti s posledními údery informovala o smrti jednoho opozičního bojovníka. Nálety údajně zasáhly vesnice na jihozápadě provincie Idlib a na hranici se sousední provincií Hamá.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)

V poslední baště povstalců žijí podle OSN zhruba tři miliony lidí. Skoro polovinu z nich tvoří civilisté přesídlení během aktuálního konfliktu z jiných částí Sýrie. Odhaduje se, že v oblasti se nachází na 10.000 ozbrojenců, přičemž jednou z dominantních skupin je zde Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je označována za syrskou Al-Káidu.

O osudu Idlibu možná rozhodne dnešní summit v Teheránu, do kterého jednotlivé strany vstupují s různými zájmy, napsala agentura AP. Írán, který podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, si chce ve udržet vliv ve středomořské zemi sousedící s Izraelem a Libanonem. Rusko chce prodloužit své regionální působení a zaplnit vakuum plynoucí z nejistého přístupu Spojených států k syrskému konfliktu. Turecko, které naopak podporovalo povstalce, chce nyní zabránit velké ofenzívě, která by mohla způsobit další příliv uprchlíků a destabilizaci severosyrských měst momentálně pod tureckou kontrolou.

Chemické útoky v Sýrii

Idlib byl po dohodě dosažené v roce 2017 určen jako jedna ze zón "deeskalace" v Sýrii. Turecko zde má na 12 stanovištích celkem několik set vojáků. Místní obyvatelé se ale podle AFP připravují na nejhorší a Spojené státy varovaly, že syrská armáda se zde chystá nasadit chemické zbraně.

SDÍLET

Billboard-bottom-1