Napětí mezi USA a Čínou opět roste. Jak moc je pravděpodobné, že dojde k vojenskému střetu?

Na pozadí koronavirové pandemie opět citelně roste napětí mezi Čínou a Spojenými státy. V posledních týdnech se vyostřila zejména situace kolem aplikace TikTok, zhoustla ale také atmosféra ve Východočínském moři. Japonsko se ohradilo proti čínským aktivitám a opakovanému narušování svých výsostných vod kolem sporného soustroví Senkaku, které sice kontroluje Tokio, ale nárokuje si jej i Peking. Stranou nezůstaly ani Spojené státy, které se v minulosti zavázaly, že budou svého spojence bránit proti jakémukoliv napadení. Velitel amerických sil v Japonsku, generálporučík Kevin Schneider, stejně jako další američtí vojenští představitelé, zkritizoval Čínu za prosazování územních nároků během koronavirové pandemie a zdůraznil, že USA jsou připraveny Japonsku pomoci. 

Přituhuje také v Jihočínském moři, kde v uplynulých týdnech americká i čínská armáda prováděly cvičné manévry. Vedle toho sílí hlasy, podle kterých by Spojené státy měly změnit svůj postoj a otevřeně dát najevo ochotu bránit Tchaj-wan, pokud by byl napaden Čínou. Dosud se USA pouze výrazně podílely na zvyšování obranyschopnosti ostrova, přímé vojenské angažmá odmítaly. Pokud by však administrativa amerického prezidenta s vyslovením jasné podpory nadále váhala, podle některých odborníků by to mohlo zvýšit pravděpodobnost vojenského střetu v regionu.

„Si-Ťin pchinga a Komunistickou stranu Číny by to mohlo vést k vojenské akci proti ostrovu, protože by podlehli přesvědčení, že Spojené státy zůstanou stranou,“ řekl Hlasu Ameriky profesor Michael Hunzeker z George Mason University. Za změnu amerického přístupu k Tchaj-wanu se přimlouvá také Elbridge Colby, který byl jedním ze spolutvůrců národní obranné strategie Trumpovy administrativy. „Musíme to udělat, abychom zvýraznili odstrašení a ukázali jasněji, kde stojíme,“ uvedl minulý týden v komentáři pro deník The Wall Street Journal.

Legenda o Žižkovi napravuje národní traumata, Češi se cítí jako hrdinové. Známe ale hlavně propagandu

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital