Napětí v Řecku. V uprchlickém táboře pokračovaly nepokoje

ČTK

Info.cz

Na řeckém ostrově Chios už druhou noc pokračovaly násilnosti, při nichž byli napadeni i dva dobrovolníci pomáhající uprchlíkům. Podle řecké agentury ANA vhozené zápalné lahve zničily dva stany a vyvolaly útěk asi 150 obyvatel tábora Suda. Dobrovolníci, kteří uprchlíkům pomáhají, byli napadeni mimo tábor a museli být hospitalizováni.

Podle nejmenovaného představitele policie na ostrově roste napětí mezi místními obyvateli a asi 4000 tamními uprchlíky. "Nemůžeme vyloučit, že zlost občanů se snaží zneužít krajně pravicové organizace," citovala ANA svůj zdroj. Chios začátkem týdne navštívila delegace neonacistické strany Zlatý úsvit.

Řecký deník Kathimerini dnes varoval, že řecká vláda uprchlickou krizi vůbec nezvládá a situace je výbušná. „Nejnovější události v táboře Suda naznačují, že se věci můžou dále vymknout kontrole a ještě více se zhoršit,“ uvedl.

Nepokoje byly na Chiosu zaznamenány také v noci na čtvrtek, kdy skupina uprchlíků vyrabovala obchody s alkoholem a se zábavní pyrotechnikou a odpalovala ji mimo jiné na obytné budovy v okolí tábora. Na místě museli zasáhnout policisté, kteří zatkli tři Alžířany a jednoho Íránce. Podle řeckých sdělovacích prostředků na to příznivci krajní pravice reagovali házením těžkých kamenů na stany uprchlíků.

Podobné napětí jako na Chiosu je i na dalších řeckých ostrovech ležících na východě Egejského moře poblíž Turecka. Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka má zastavit dohoda mezi EU a Tureckem, ale od jejího uzavření před sedmi měsíci do jihoevropské země přesto dorazilo dalších 17.000 lidí. Na ostrovech, které mají kapacitu pro asi 7500 běženců, je jich zhruba 16.000. Podle dohody budou do Turecka vráceni ti, kdo nesplní podmínky pro udělení azylu, avšak azylové řízení je zdlouhavé. EU viní Řecko, že žádosti i odvolání zpracovává pomalu.

 Nepokoje v táboře Suda


sinfin.digital