Návrat Tonyho Blaira. Může se znovu stát britským premiérem?

Info.cz

Bývalý ministerský předseda zvažuje podle zdrojů listu The Independent návrat do politiky. Věří, že může zaplnit vakuum, které podle něj způsobila současná premiérka Theresa Mayová a šéf labouristů Jeremy Corbyn.

O Blairově možném návratu už média mluvila v říjnu, teď ale zdroje The Independent tvrdí, že politik plánuje přesídlení svých zaměstnanců přímo do okolí Westminsteru. V kancelářích nedaleko britského parlamentu by pro něj mělo pracovat zhruba 130 lidí. Blairova společnost novinářům odpověděla, že definitivní rozhodnutí o změně sídla ještě nepadlo.

Blair podle zdroje The Independent vidí v současné politické situaci „díru na trhu“.

„Theresa Mayová na něj nedělá dobrý dojem. Myslí si o ní, že je příliš měkká. Jeremyho Corbyna pak vnímá jako blázna,“ řekl britským novinářům člověk, který má k Blairovi blízko.

Blairovi taky vadí, jakým způsobem současná britská vláda postupuje v otázce brexitu. V minulosti vyzýval k tomu, aby se v zemi konalo druhé hlasování o vystoupení z EU. Proběhnout by podle něj mělo ve chvíli, až bude jasné, jak celý proces bude vypadat.

Blairova mluvčí před několika týdny uvedla, že na výsluní britské politiky expremiér nechce. Chce se jen „účastnit debaty, protože skutečný střed je nyní neobsazený".

Blair se v 90. letech podílel na reformě Labouristické strany, kterou posunul více do středu. Následně se mu v roce 1997 podařilo vyhrát volby a sestavit první labouristickou vládu po 18 letech. Volby pak vyhrál ještě dvakrát. Kritiku si vysloužil především za účast Británie po boku USA ve válce v Iráku.

sinfin.digital