Nečekaná oběť katarské krize. Roztržka dopadla na tisíce velbloudů, hladověli za hranicí

ČTK, lup

21. 06. 2017 • 08:55

Diplomatická krize kolem Kataru postihla i velbloudy. Katařané totiž stáda kvůli nedostatku ploch ve své zemi chovají u svého souseda Saúdské Arábie. Ta ale nedávno přerušila s Katarem diplomatické styky a uzavřela své hranice. Stáda hladových a neklidných velbloudů vracejících se domů se podle agentury Reuters na několik dní nahromadila u hranic.

"Konečně mám své velbloudy zpět. Týden je nechali čekat, zvířata hladověla, někteří samci se mezi sebou prali, jsou v zuboženém stavu," řekl jeden z majitelů velbloudů, kteří čekali u hraničního přechodu na svá stáda. Návrat velbloudů, kteří uvízli u hranic, umožnila podle agentury Reuters neformální dohoda jejich majitelů s pohraničníky.

Katařané chovají svá stáda na farmách v Saúdské Arábii, protože v malé katarské monarchii pro ně není dostatek chovných ploch. Začátkem měsíce ale Rijád spolu s dalšími zeměmi regionu přerušil diplomatické styky s Katarem a uzavřel své hranice. Dal také lhůtu Katařanům, aby do dvou týdnů opustili Saúdskou Arábii.

Obyvatelé Kataru proto museli uzavřít své farmy v Saúdské Arábii, které tak opouští i tisíce velbloudů. Katarské ministerstvo životního prostředí v pondělí oznámilo, že do země se už vrátilo na 25 000 velbloudů a ovcí.

Katarská vláda proto zřídila u hranic dočasnou ohradu pro vracející se zvířata, kterou zásobuje tankery s vodou a krmivem. Do lokality vyslala i odborníky na chov těchto zvířat, aby majitelům pomohli se zvládáním krizové situace. Dočasné velbloudí útočiště bude fungovat, dokud se nepodaří najít vhodnou oblast pro jejich trvalejší umístění.

Blokáda Rijádu vůči Kataru řadu majitelů velbloudů rozzlobila. "Chceme prostě jen žít normální život, jet do Saúdské Arábie a postarat se o naše velbloudy, vrátit se domů a postarat se o naše rodiny. Nechceme být součástí jejich politických her," postěžoval si podle Reuters čtyřicetiletý Alí.

SDÍLET