Nechá šéfka unijní diplomacie Junckera na holičkách? Mogheriniová prý zvažuje návrat do Itálie

Italka Federica Mogheriniová, která vede unijní diplomacii, možná špičkový post brzy opustí. Podle některých bruselských novinářů zamíří zpátky domů – tedy do italské politiky a bude usilovat o křeslo premiérky. To se uvolnilo poté, co dosavadní premiér Matteo Renzi oznámil po prohraném referendu o ústavních změnách demisi.

V předčasných volbách, které patří k velmi reálným scénářům v současné Itálii, se možná o premiérské křeslo utká dosavadní šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. I když to Evropská komise ústy svých mluvčí popřela, protože Mogherinová má prý nyní „plné ruce práce se zahraničím“, zpráva se v Bruselu uchytila a nutí novináře k úvahám.

Federica Mogherinová je třiačtyřicetiletá politička, která je členkou italských sociálních demokratů a která v roce 2014 nastoupila na post vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Před tím působila jako ministryně zahraničí ve vládě premiéra Mattea Renziho.

Ten nyní podal demisi, když lidé v referendu odmítli klíčové ústavní reformy, které měly změnit zkostnatělý politický systém v zemi. Itálie se rázem ocitla uprostřed politické (a také ekonomické krize) a dost možná směřuje k předčasným volbám. V nich by cenné politické body mohlo posbírat populistické hnutí Pěti hvězd bývalého komika Beppe Grilla, který se v minulosti vyslovil pro uspořádání referenda o setrvání v eurozóně. Italové mají nyní podle průzkumů nejmenší důvěru v euro napříč celou eurozónou. A ta kvůli dění v zemi stojí před další zkouškou.

Položí Itálii tamní banky? Nebezpečí je vážné, řekla INFO.CZ politoložka

Mogheriniová Renziho v jeho úmyslu uspořádat referendum o reformách příliš nepodporovala. Zdroje z jejího okolí mluví o tom, že už měsíce uvažuje o návratu do domácí politiky. Nynější krize by pro to mohla být dobrou příležitostí.

Pokud se ukáže, že politička odchod z EU skutečně zvažuje, následky jejího rozhodnutí by mohly být velké. V lednu příštího roku proběhne volba předsedy Evropského parlamentu. Není žádným tajemstvím, že rozdělování klíčových míst v unijních institucích mají pod kontrolou největší politické skupiny – lidovci a socialisti, které tak dbají na vyvažování sil. Mogheriniová drží post vysoké představitelky a místopředsedkyně Komise za socialisty. Po odchodu Martina Schulze z čela Evropského parlamentu by to navíc byla druhá vysoce postavená osoba, která patřila do užšího okruhu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera.

„Potřebujeme lepší Evropu.“ Rozhovor INFO.CZ s neslyšící europoslankyní, která chce vést Evropský parlament

Mogheriniová v minulosti čelila kritice za příliš levicové smýšlení (v mládí zastávala radikálně levicové názory a byla členkou mladých komunistů) a proruské postoje. V období jejího jmenování unijní „ministryní zahraničí“ proti ní vystupovaly například pobaltské státy nebo Polsko.

SDÍLET
sinfin.digital