Nejdříve přísaha, pak pochod. Jak bude vypadat Trumpova inaugurace

Info.cz, raz

Z Donalda Trumpa se dnes oficiálně stane 45. prezident Spojených států amerických. Slavnostní přísahu složí v podvečer našeho času, krátce před ním se viceprezidentem stane Mike Pence. Co dalšího dnes Washington v souvislosti s výměnou v Bílém domě čeká?

Kdy co vypukne?

Samotný ceremoniál začne v 17:30, už dvě hodiny předtím ale u západního průčelí Kapitolu budou probíhat hudební vystoupení. Na místo se začnou sjíždět hosté, včetně bývalých prezidentů. Barack Obama na místo dorazí po schůzce s Donaldem Trumpem a manželkami v Bílém domě.

Jako první složí přísahu viceprezident Mike Pence, úderem 18. hodiny (v pravé poledne místního času) slib řekne Donald Trump, který potom pronese svůj první projev v roli prezidenta. Po obědě se s Pencem zúčastní slavnostního průvodu od Kapitolu k Bílému domu, tam by měli dorazit okolo 23. hodiny našeho času. V 01:00 začínají inaugurační plesy. 

Donald Trump chce aktivně úřadovat od prvních chvil

Kdo bude mezi hosty?

Kromě rodiny Trumpa a Obamy budou na slavnostním jmenování i předchozí hlavy státu. Jako první účast přislíbil Jimmy Carter, přítomný bude i George W. Bush, jeho otec George Bush starší kvůli zdravotním problémům nedorazí. Přijde taky Bill Clinton s Trumpovou rivalkou, manželkou Hillary. Dále mimo jiné významní duchovní. 

Donald Trump vybízel své fanoušky, aby vytvořili rekordní návštěvnost. Podle odhadů organizátorů ale dorazí asi 800 tisíc až milion lidí, výrazně méně než na první přísahu Baracka Obamy.

Kdo vystoupí na inauguraci?

Seznam hvězd je o něco chudší než na předchozích ceremoniálech. Státní hymnu zazpívá Jackie Evanchová ze soutěže Amerika má talent. Na seznamu umělců, z nichž někteří už včera vystoupili na oficiálním koncertu, se dále objevili například Three Doors Down, The Piano Guys, Toby Keith a některé členky taneční skupiny The Rockettes.

SDÍLET
sinfin.digital