Největší ekonomická injekce v dějinách. Americká vláda pomůže hospodářství dvěma biliony dolarů

Michal Půr

25. 03. 2020 • 10:43

Vyjednavači Bílého domu a amerického Senátu v noci na dnešek dosáhli dohody, která vyústila v největší pomoc tamnímu hospodářství v dějinách. USA pošlou zaměstnancům i podnikatelům celkem dva biliony dolarů. „Dámy a pánové, dohodli jsme se,“ oznámil v noci podle Fox News šéf legislativního odboru Bílého domu Eric Ueland spolu s šéfem republikánských senátorů Mitchem McConellem.

Podle šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera pomoc představuje „podporu v nezaměstnanosti na steroidech“ a žádný Američan, který přijde o práci, se prý nemusí bát, že by rovnou přišel i o mzdu. Ve chvíli, kdy se situace zlepší, budou se moci propuštění vrátit. Jde tak v podstatě o obří kurzarbeit, který mimochodem v pondělí schválila i česká vláda.

Na nějakou formu pomoci ovšem dosáhne většina Američanů, kteří by měli dostat peníze přímo na účet. Celkem 367 miliard dolarů pak půjde přímo na pomoc malým firmám, aby mohly v nadcházejících měsících „utáhnout“ mzdové náklady. V současnosti zbývá vyřešit ještě detaily státem podporovaných úvěrů pro velké podniky a také otázku podpory aerolinií. Demokraté totiž chtějí, aby se letecké společnosti zavázaly k plnění emisních limitů. Část pomoci poputuje i nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením.

„Je to velmi důležitá oboustranná dohoda, která pomůže americkým pracovníkům, americkému byznysu a lidem napříč celou Amerikou. Nic nás nemohlo potěšit víc. S prezidentem jsem dnes několikrát hovořil a je velmi potěšený nejen s dohodou, ale i s dopady, které přinese,“ řekl novinářům zjevně optimistický ministr financí Steve Mnuchin.

Dohoda republikánů a demokratů přišla jen krátce poté, co poradce prezidenta Trumpa uvedl, že injekce ve výši šesti bilionů dolarů je na spadnutí. Celkem čtyři biliony dolarů měly jít z Fedu a dva biliony pak měly být peníze schválené Kongresem. Po jeho slovech vypukly tvrdé přestřelky mezi oběma tábory, kdy zejména republikáni tlačili na rychlou dohodu. Republikánská senátorka Lindsey Grahamová dokonce demokratické rivaly obvinila, že se snaží „handlovat ve chvíli, kdy umírají lidé“.

Schválení masivní injekce bude mít nepochybně pozitivní dopad na trhy. Akciové trhy v Asii od rána „letí“ nahoru. Index Dow Jones Industrial v úterý zaznamenal nejvyšší růst od roku 1933. To vše v předtuše, že se vyjednavači obou táborů nakonec dohodnou.

 

SDÍLET