Němci a Francouzi utužují spolupráci. Unijní těžké váhy budou mít společný parlament

HalfPageAd-1

Milan Rokos, rok

21. 03. 2019 • 18:00

Francouzští a němečtí poslanci se budou ve společném mini-parlamentu bavit například o životním prostředí, ale i migraci nebo daňové harmonizaci. Cílem společných zasedání je ještě více rozšířit už tak úzkou spolupráci dvou největších unijních států. Nacionalističtí lepenovci se ale do společného sněmu nedostali.

Mobile-rectangle-3

Francouzsko-německá spolupráce v Evropské unii se dostala na další úroveň. Už nejen pravidelné schůzky lídrů a společné obranné a průmyslové projekty, ale i společný parlament. Stočlenné shromáždění složené z poloviny francouzských a z poloviny německých zákonodárců zasedne k prvnímu zasedání už příští pondělí.

Vznik společného mini-parlamentu potvrdil ve středu Bundestag, francouzský parlament ho schválil už dříve. Nové shromáždění se bude scházet dvakrát ročně, „aby poslanci diskutovali o návrzích, které se týkají francouzsko-německých vztahů,“ napsal server Deutsche Welle.

Závěry, které ze společného jednání vzejdou, ale nebudou mít právní závaznost. V novém sněmu budou zasedat zástupci všech stran v německém parlamentu a většiny uskupení v tom francouzském. Výjimku tvoří krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové, které získalo pouze osm křesel z 577 ve francouzském Národním shromáždění, což na místo ve společném mini-parlamentu nestačilo.

Výsledek Cášské dohody

„Členy francouzsko-německého parlamentu určuje Národní shromáždění a Bundestag podle svých vnitřních pravidel,“ řekl LN zdroj z francouzské diplomacie s tím, že Národní sdružení nemá ve francouzském parlamentu svůj poslanecký klub, a tedy ani křeslo v novém sněmu.

Francouzsko-německý parlament vznikl jako výsledek dohody z Cách, kterou za oba státy v lednu podepsali prezident Emmanuel Macron a kancléřka Angela Merkelová. První zasedání se uskuteční v Paříži (obě země se budou střídat) a přijede na něj i šéf Bundestagu Wolfgang Schäuble. Na programu podle něj budou citlivá témata, jako je myšlenka na vytvoření evropské armády nebo rizika, která představují francouzské jaderné elektrárny.

Francouzská socialistická poslankyně Cécile Untermaierová na svých stránkách píše, že společný sněm by měl jednat o celé řadě témat: životním prostředí, migraci, sociální ochraně, právech tzv. detašovaných pracovníků, daňové harmonizaci, zdanění digitálních obrů, atd.

Untermaierová spolu se skupinou francouzských a německých kolegů dnes odcestovala do Bruselu, kde se před zahájením summitu Evropské rady sešla s kancléřkou Merkelovou.

Nová instituce se bude snažit získat vliv

Podle předsedy francouzského Národního shromáždění Richarda Ferranda bude nový mini-parlament „jedinečný“ a bude symbolem intenzity vzájemných vztahů.

„Zpočátku bude mít společný parlament především symbolický význam, časem se ale jako každá instituce bude snažit získat své místo a vliv,“ říká k tomu Kryštof Kruliš, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Ne všichni politici v obou zemích ale myšlenku vítají. Šéf opozičního krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie Jean-Luc Mélenchon tvrdí, že Paříž a Berlín zklamou své evropské partnery, protože jim vnuknou myšlenku, že všechno řídí v EU jen dvě země. „V Evropě by se o věcech nemělo rozhodovat ve dvou,“ citoval ho server Franceinfo.

SDÍLET

Billboard-bottom-1