Německá energiewende se zadrhává. Stát chystá „úplatky“ lidem i obcím

Avizovaný německý přechod k ryze obnovitelným zdrojům energie naráží na odpor části obyvatel, kteří nesouhlasí s výstavbou dalších „větrníků“ či solárních elektráren. Vláda proto navrhuje, aby lidé měli ze zákona z výstavby obnovitelných zdrojů ve svém sousedství přímý finanční prospěch.

Důvod, proč se německý kabinet chystá „uplácet“ ty obyvatele, kteří budou souhlasit například s výstavbou větrné elektrárny na dohled od svého domu, je jednoduchý. Německo by v rámci světově unikátního plánu přechodu k zelené energetice, takzvané energiewende, mělo už v roce 2030 vyrábět až 65 % procent energie z obnovitelných zdrojů. V polovině století by pak měla být německá energetika „obnovitelná“ zcela. Plán také počítá s tím, že už za dva roky ukončí provoz poslední německá jaderná elektrárna a rok 2038 bude posledním rokem spalování uhlí pro energetické účely. Konvenční zdroje by měly být nahrazeny zdroji obnovitelnými.

Jenže třeba expanze větrné energie se začíná zpomalovat a podobné je to i s výstavbou některých dalších obnovitelných zdrojů. Důvod je jednoduchý. „Hlavními překážkami expanze jsou dlouhá schvalovací řízení, nedostatek prostoru a protesty a soudní spory obyvatel a ochránců přírody,“ napsal například německý deník Focus.

Německo by podle Focusu potřebovalo k naplnění „energiewende“ postavit v příštích letech větrné elektrárny o instalovaném výkonu 4 gigawattů. K tomu je ale nutné „zastavět“ větrníky nejen odlehlé oblasti nebo pobřeží Baltu, ale i lokality, kde lidé už s výstavbou větrníků nesouhlasí. A to třeba kvůli tomu, že by narušily krajinný ráz nebo poškodily životní prostředí.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) proto chce urychlit slábnoucí expanzi obnovitelných zdrojů vyššími pobídkami obcím i konkrétním obyvatelům. Občané a místní komunity mají být v budoucnu finančně zapojeni do výstavby větrných turbín. Takové opatření alespoň obsahuje návrh novely zákona o obnovitelných zdrojích, který je právě nyní v mezirezortním řízení, poté ho čeká ho schvalování v parlamentu. V platnost by měla novela vstoupit v lednu příštího roku.

sinfin.digital