Německé „větrníky“ při orkánu Sabine obstály. Berlín to vyjde na miliardy eur

Orkán Sabine v uplynulých dnech důkladně prověřil německé větrné elektrárny. Zatímco v minulosti přenosová síť čelila při silném větru značným problémům kvůli přetlaku výroby elektřiny, nyní taková situace nenastala. Ani správci české přenosové soustavy tentokrát žádný „přetlak“ elektřiny z Německa nezaznamenali. Zajištění stability sítě s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů ale stojí miliardy eur.

Jedna věc je ale každopádně jistá a může na někoho působit paradoxním dojmem. Česko mělo největší problémy s přebytky energie ze severoněmeckých „větrníků“ v době, kdy Německo vyrábělo z větru jen třetinu toho, co vyrábí v současnosti. Jakmile se ale výroba razantně zvedla, nebezpečí problémů v soustavě sousedních zemí se výrazně snížilo. A to díky pokroku v technologiích i investicím do bezpečnosti soustavy.

Důkazem mohou být opakovaná varování před hrozbou blackoutu, tedy zhroucení sítí, ze strany společnosti ČEPS, která spravuje českou přenosovou soustavu. „Přenosová soustava České republiky byla na konci listopadu provozována na hranici bezpečného provozu. Přetěžování některých vedení způsobila zvýšená výroba větrných elektráren na severu Německa a následné přetoky elektřiny z Německa a Polska do ČR,“ uvedla společnost v tiskové zprávě z „větrného“ prosince 2009.

Od té doby pak ČEPS varoval před možným nebezpečím kvůli „přetlaku“ energie z německého území ještě několikrát. Němci totiž nebyli při silnějším větru schopni odvést přebytky elektřiny ze severu na jih a ohrožovali tak stabilitu sítí u sousedů. To se ale, jak se zdá, změnilo.

Očekávat zlevnění bytů je mimo realitu. Češi se budou muset naučit žít v nájmu, říká Horská

sinfin.digital